Ariane 5 wyniosła satelity Thor 7 i Sciral 2

0

Ariane 5 pomyślnie wyniosła na orbitę dwa satelity: Thor7 i Sciral 2.

Start Ariane 5, oznaczony jako VA222, odbył się ze stanowiska ELA3 o godzinie 20:00 GMT 26 kwietnia 2015. Ładunkiem były dwa geostacjonarne satelity telekomunikacyjne: prywatny Thor 7 i wojskowy Sciral 2/Syracuse 3C. Thor 7 został wypuszczony na orbitę 28 minut po starcie rakiety. Sicral 2, 6 minut później.

Thor 7 - wizualizacja / Credit: Space Systems/Loral

Thor 7 – wizualizacja / Credit: Space Systems/Loral

Thor 7 został skonstruowany przez Space Systems/Loral dla operatora Telenor Satellite Broadcasting, w oparciu o platformę LS-1300 (masa ok. 4,6 Mg). Ten jeden z największych operatorów satelitarnych w Europie obsługuje media i klientów związanych z transportem morskim i wydobywczym. Pracując na pozycji 8ºW będzie  obsługiwał łączność na Morzu Północnym, Norweskim, Bałtyckim, Śródziemnym i Czerwonym, za pomocą 25 transponderów pasma Ka. Dwadzieścia jeden transponderów pasma Ku będzie świadczyło zaś usługi dystrybucyjne nad Europą Środkowo-Wschodnią.

Sicral 2 / Syracuse 3C na orbicie - wizualizacja / Credit: Thales Alenia Space

Sicral 2 / Syracuse 3C na orbicie – wizualizacja / Credit: Thales Alenia Space

Sicral 2/Syracuse 3C to francusko-włoski wojskowy satelita telekomunikacyjny. Statek został zbudowany przez Thales Alenia Space w oparciu o platformę Spacebus 4000B3. Satelita będzie służył wojskom Francji, Włoch, a także państwom NATO do bezpiecznej łączności na poziomie strategicznym i taktycznym, w pasmach UHF i SHF. Satelita będzie operował z pozycji 37ºE. Satelita był 63. ładunkiem wojskowym wyniesionym przez Arianespace.

Łączny wynoszony ładunek miał masę 9850 kg.

Był to 222. start rakiety rodziny Ariane, 64. udany z rzędu i 3. w tym roku. Kolejny start z Gujany Francuskiej planowany jest na maj. Ariane 5 ma wynieść satelity DirecTV-15 i SKY Mexico 1.

Start nie odbył się za pierwszym podejściem. Wieczorem 23 kwietnia w rakiecie wykryto usterkę, która zmusiła operatora rakiety, firmę Arianespace, do odwołania i przełożenia startu. Dotyczyła ona rozłączenia się przewodu do przedmuchu helem.

(Arianespace, SN)

Comments are closed.