Słowacja dołączyła do krajów współpracujących z ESA w ramach programu ECS.
Słowacja od 16 lutego 2015 roku cieszy się statusem kraju współpracującego z ESA. Tego dnia w Bratysławie podpisano porozumienie z ESA włączające ten kraj do programu ECS (European Cooperating State). Niemal 5 lat temu, w kwietniu 2010, Słowacja podpisała pierwszą umowę o współpracy z ESA.
Porozumienie zostało podpisane przez szefa gabinetu dyrektora generalnego ESA, Karlheinza Kreuzberga i ministra edukacji, nauki, badań i sportu Słowacji, Juraja Draxlera.
Słowacja jest aktywna w badaniach z zakresu fizyki przestrzeni kosmicznej. W trakcie budowy jest pierwszy słowacki satelita, skCube, typu CubeSat. Będzie miał on przeznaczenie technologiczne i naukowe.
Według ESA Słowacja może się specjalizować w pogodzie kosmicznej, narzędziach GIS, GNSS, materiałoznawstwie, elektronice i elektromechanice, oraz IT stosowanym w przestrzeni kosmicznej.
W ciągu roku Słowacja ma wybrać cele programu PECS.
PECS, czyli Plan for European Cooperating State, jest tak zwanym “przedsionkiem” członkostwa ESA. Jest to pięcioletni, odnawialny plan współpracy w ściśle określonych dziedzinach, mający za zadanie rozwinąć współprace między krajem aspirującym do ESA a Agencją. Po PECS następuje wejście państwa do ESA.
(ESA)