Ceres z bliska!

2

Sonda Dawn zbliża się do planetoidy Ceres. 25 lutego opublikowane zostało zdjęcie planetoidy wykonane z odległości 46 tysięcy kilometrów.

Ceres jest największym obiektem w Pasie Planetoid. Jest to także pierwszy mały obiekt niebędący kometą, który został wykryty przez astronomów – stało się to 1 stycznia 1801 roku. Od tego czasu Ceres była celem wielu różnych programów obserwacyjnych, w tym wykorzystujących kosmiczny teleskop Hubble, jednak nigdy żadna misja nie przeleciała blisko tego obiektu, który od 2006 roku posiada status planety karłowatej.

Szóstego marca sonda Dawn wejdzie na orbitę Ceres. Początkowa wysokość orbity wyniesie około 13000 km. Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze i nie pojawią się przeciwności, w listopadzie Dawn będzie orbitować na wysokości zaledwie około 375 km nad powierzchnią Ceres.

Najnowsze obserwacje zostały wykonane, gdy Dawn znajdował się już tylko 46 tysięcy kilometrów od Ceres.

Na zdjęciach widać charakterystyczne białe plamy. Nie wiadomo jeszcze, czy powstały one w wyniku procesów “wulkanicznych”, zachodzących wewnątrz planetoidy, czy też poprzez uderzenia innych obiektów i odsłonięcia głębszych warstw Ceres. Są to intrygujące szczegóły powierzchni, które już niebawem będą badane przez naukowców.

Ceres z 46 tysięcy km, 19 lutego 2015 / Credits - NASA

Ceres z 46 tysięcy km, 19 lutego 2015 / Credits – NASA

Misja Dawn została wystrzelona w 2007  roku. Wyposażona w silnik jonowy sonda w latach 2011-2012 badała Westę, inny duży obiekt z Pasa Planetoid.

(NASA)

2 komentarze