Astra 2G wyniesiony pomyślnie przez rakietę Proton-M

0

Wczoraj o godzinie 22:37 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton z komercyjnym satelitą telekomunikacyjnym Astra 2G dla firmy SES. Ładunek dostarczony został na zaplanowaną orbitę.

Ładunkiem był komercyjny satelita Astra 2G, który przez najbliższe piętnaście lat nadawać będzie sygnał telewizyjny na obszar Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Dzięki tej jednostce firma SES będzie również mogła oferować usługi związane z komunikacją.

Start odbył się zgodnie z planem i 10 minut później na niskiej orbicie oddzielony został górny stopień Briz-M wraz z satelitą. Umieszczenie ładunku na eliptycznej orbicie na wysokości ponad 35 tys. kilometrów wymagało na przestrzeni około 9 godzin 5 odpaleń stopnia Briz-M.

Wyniesiony satelita, o masie ponad 6,5 tony, zbudowany został na platformie Eurostar E3000 przez Airbus Defense and Space. Astra 2G posiada 62 transpondery sygnałów na paśmie Ku oraz 4 transpondery sygnałów na paśmie Ka.

Na pokładzie satelity znajduje się też ładunek urządzeń komunikacyjnych (pasma Ka i X) dla rządu Luksemburga, dzięki czemu państwo to podtrzymuje wykorzystywanie alokowanych częstotliwości komunikacyjnych. W najbliższej przyszłości powstać ma krajowy satelita tego państwa (o roboczej nazwie GovSat), który będzie zapewniał komunikację na potrzeby militarne.

W związku z powyższym satelita Astra 2G będzie na początku zajmował miejsce (na orbicie geostacjonarnej) umożliwiające spełnienie międzynarodowych obowiązków Luksemburga. Dopiero w czerwcu przyszłego roku satelita zacznie pełnić swoje komercyjne obowiązki z pozycji 28,2-28,5 stopnia długości wschodniej.

Opisywany start miał mieć miejsce w połowie 2014 roku, jednak satelita został uziemiony na skutek niepowodzenia lotu rakiety Proton w maju. Wszystkie starty zostały wtedy wstrzymane na – jak się później okazało – 4 miesiące. Po przywróceniu do służby pod koniec września wpierw pierwszeństwo do wyniesienia na orbitę miały ładunki rządowe Federacji Rosji.

Do startu mogło już dojść 27 listopada – rakieta z satelitą przebywały już nawet na stanowisku startowym. Wykryto jednak problem z systemem żyroskopowym w stopniu Briz-M, co wymagało naprawy w hangarze.

Sobotni start Protona był 401. lotem tej rakiety od debiutu w 1965 roku. Dla firmy ILS, która organizuje komercyjne misje za pomocą tych jednostek, był to z kolei 87. start. Astra 2G był 24. satelitą firmy SES, który poleciał na rakiecie Proton (ILS).

(SFN)

Comments are closed.