Galileo FM06 w ESTEC

0

Tuż przed Świętami do ESTEC dotarł szósty satelita Galileo serii operacyjnej.

Tuż przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia, do holenderskiego ośrodka ESA, ESTEC, trafił 6. operacyjny satelity konstelacji Galileo. W ESTEC przejdzie serię badań i testów sprawdzających jego gotowość do startu.

Oczyszczanie kontenera z satelitą Galileo FM06, ESTEC, 22 grudnia 2014

Oczyszczanie kontenera z satelitą Galileo FM06, ESTEC, 22 grudnia 2014 / Credit: ESA–Anneke Le Floc’h

Satelita trafił do holenderskiego Noordwijk z Niemiec, z zakładów producenta operacyjnych statków Galileo. Przywieziony został ciężarówką w specjalnym kontenerze.

Po serii zbiegów, w tym oczyszczeniu kontenera (na zdjęciu), satelita została przeniesione do pomieszczenia o podwyższonej czystości.

Dołączył tym samym do swoich 3 bliźniaków już znajdujących się w ośrodku, satelitów Galileo FM03, FM04 i FM05.

FM03 i FM04 zakończyły już testy akceptacyjne i trafiły do magazynu, gdzie oczekują formalnego końca procesu akceptacji ich gotowości do lotu.

Na orbicie znajduje się obecnie 6 satelitów Galileo, które były wynoszone parami. Cztery egzemplarze fazy testowej, wyniesione w 2011 i 2012 roku, i dwa fazy operacyjnej, wyniesione w sierpniu 2014. Te ostatnie zostały wystrzelone na złe orbity i dopiero w grudniu udało się pierwszego z nich wprowadzić na użyteczną pozycję.

Egzemplarz FM05 zakończył niedawno testy próżniowo-termiczne. Po przerwie świąteczno-noworocznej, zostaną na nim przeprowadzone testy ładunku nawigacyjnego, odpowiadającego za generowanie i wysyłanie sygnałów używanych do nawigacji. W tym samym czasie FM06 będzie przechodził testy próżniowe i termiczne.

Gdy wszystkie 4 satelity zostaną uznane przez specjalistów z ESTEC za gotowe do lotu, zostaną przetransportowane do Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Ameryce Południowej. Data startu satelitów nie jest jeszcze postanowiona.

22 satelity operacyjne, czyli Full Operational Capability, są budowane przez niemiecką firmę OHB z Bremy i brytyjską SSTL.

(ESA)

Comments are closed.