Rozbłysk klasy X1.9 z grupy 2242 (20.12.2014)

0

Grupa o numerze 2242 wyemitowała 20 grudnia rozbłysk klasy X1.9. Jest to pierwszy rozbłysk tej klasy od początku listopada.

Od kilku dni obserwujemy na Słońcu dość rozbudowaną grupę o numerze 2242. Dotychczas ta grupa wyemitowała kilka rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy nastąpił 17 grudnia i był klasy M8.7. Jak się kilkadziesiąt godzin później okazało – nie był to jedyny silny rozbłysk tej grupy.

Dwudziestego grudnia grupa 2241 wyemitowała swój najsilniejszy z dotychczasowych rozbłysków. Tym razem moc rozbłysku sięgnęła najbardziej energetycznej klasy X. O godzinie 01:28 CET nastąpił rozbłysk klasy X1.9. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od 7 listopada i najsilniejszy rozbłysk od 27 października. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.


Rozbłysk klasy X1.9 z 20 grudnia (na filmie zaznaczono wielkość Ziemi dla skali) / Credits – NASA, SDO, Observing Space

Rozbłysk wybił plazmę (koronalny wyrzut masy, CME), częściowo skierowany ku Ziemi. Plazma powinna dotrzeć do okolic naszej planety około 22 grudnia, choć prawdopodobnie nie wywoła na tyle rozległych zórz polarnych, by można je było obserwować z Polski.

Był to szósty względem mocy rozbłysk w tym roku i piętnasty w całym obecnym 24. cyklu aktywności słonecznej. W całym 24. cyklu aktywności Słońce łącznie wyemitowało 43 rozbłyski klasy X.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.