Sojuz TMA-15M na ISS

0

Z kosmodromu Bajkonur wystartowała kapsuła Sojuz TMA-15M z trzema kosmonautami na pokładzie. W nieco ponad sześć godzin później Sojuz zacumował do ISS.

Start Sojuza TMA-15M nastąpił 23 listopada o godzinie 22:01 CET. Lot rakiety Sojuz-FG przebiegł prawidłowo i w dziewięć minut po starcie Sojuz TMA-15M znalazł się na wstępnej orbicie okołoziemskiej. Panele słoneczne zostały prawidłowo rozłożone i Sojuz rozpoczął sześciogodzinny “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Start Sojuza TMA-15M, 23 listopada 2014

Start Sojuza TMA-15M, 23 listopada 2014 / Credit: NASA

Na pokładzie tej rosyjskiej kapsuły znalazło się trzech kosmonautów: Anton Szkaplerow z Rosji (dowódca misji), Samantha Cristoforetti z Włoch (inżynier pokładowy) oraz Terry Virts z USA (inżynier pokładowy).

Dla Szkaplerowa (42 lata) i Virtsa (46 lat) jest to drugi lot na orbitę. Dla Samanthy Cristoforetti (37 lat) jest to pierwsza wyprawa w kosmos. Załoga Sojuza TMA-15M wejdzie w skład Ekspedycji 42. na ISS, która potrwa do marca 2015, a następnie (do maja 2015) w skład Ekspedycji 43.

Dokowanie nastąpiło 0 02:49 GMT, nad wybrzeżami Ekwadoru. Procedura przebiegła bez zakłóceń. Śluzę między statkami otwarto o 05:00 GMT i załoganci ISS przywitali nowo przybyłą ekspedycję.

Lot nowej załogi ściśle wiążę się z dostawą żywności dla ISS. Na pokładzie znalazło się prawie kilogram kawioru, jałka, pomarańcze, pomidory, a także 140 porcji liofilizowanego mleka i czarnej herbaty. Na pokład trafił też 20 kilogramowy ekspres do kawy, zbudowany przez firmy Lavazza i Argotec. Samantha Cristoforetti będzie nie tylko pierwszą Włoszką na orbicie, ale też pierwszym astronautą, który zrobi prawdziwe włoskie espresso na orbicie okołoziemskiej!

Powrót Sojuza TMA-15M planowany jest obecnie na około 16 maja 2015 roku.

Comments are closed.