Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2

0

Drugiego lipca rakieta Delta II wyniosła na orbitę satelitę NASA o nazwie Orbiting Carbon Observatory-2.

Do startu rakiety Delta II, 150. startu rakiety tego typu, doszło 2 lipca o godzinie 11:56 CEST. Na pokładzie tej rakiety znalazł się satelita Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Start przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 686 km × 698 km. OCO-2 dołączył do konstelacji „A-Train”, składającej się z kilku amerykańskich i japońskich satelitów obserwacji Ziemi.

OCO-2 to prawie identyczny następca satelity OCO, utraconego podczas startu w 2009 roku. Wówczas osłona aerodynamiczna rakiety Taurus nie odłączyła się, w konsekwencji czego sumaryczny wynoszony ładunek był zbyt ciężki do satelitacji i OCO (wraz z osłoną aerodynamiczną) spadł w okolicach Antarktydy.

Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2, 2 lipca 2014 r. / Credits: NASA

Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2, 2 lipca 2014 r. / Credits: NASA

Początkowo NASA planowała wystrzelenie następcy OCO również za pomocą rakiety Taurus. Jednakże, w marcu 2011 roku NASA utraciła satelitę Glory dokładnie w takich samych okolicznościach, co OCO. Wówczas NASA postanowiła użyć sprawdzonej rakiety Delta II.

Celem misji satelity OCO-2 są zaawansowane obserwacje absorpcji światła słonecznego przez atmosferyczny dwutlenek węgla. Na pokładzie znajdują się trzy spektrometry, które będą obserwować w zakresie podczerwieni na pasmach w okolicach 2,06, 1,61 oraz 0,765 mikrometra. Masa OCO-2 wynosi 454 kilogramów, z czego 45 kg przypada na paliwo. Satelita jest zasilany z paneli słonecznych. Misja OCO-2 jest zaplanowana na dwa lata.

Zakłada się, że pomiary OCO-2 będą na tyle dokładne, że możliwe będzie dokonanie pierwszej globalnej mapy emisji oraz atmosferycznego pochłaniania dwutlenku węgla. Możliwa będzie także detekcja sezonowych zmian w emisji i pochłanianiu CO2, co w konsekwencji powinno doprowadzić do opracowania lepszych modeli obiegu węgla w atmosferze. OCO-2 będzie dokonywać obserwacji większości miejsc na Ziemi przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Był to dziesiąty amerykański lot orbitalny i zarazem jeden z ostatnich startów rakiety Delta II, przeprowadzony po 2,5-rocznej przerwie w lotach rakiet tego typu. Na Ziemi pozostał sprzęt do złożenia jedynie czterech rakiet Delta II. Najbliższy ze startów tej rakiety nastąpi w listopadzie z satelitą SMAP. Następnie w 2017 i 2018 roku powinny nastąpić dwa kolejne starty. Jedna Delta II nie jest jeszcze przypisana do żadnego lotu, ale produkcja komponentów tej rakiety już się zakończyła.

(NASA, SFN)

Comments are closed.