Rosja: Angara i GLONASS

1

Angara nie poleciała z powodu nieszczelności; Rosja nie widzi postępów w rozmowach z USA w sprawie stacji GLONASS.

Nowe rakiety

Według źródeł rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti przyczyną przerwanej próby startu rakiety Angara-1.2PP, z 27 czerwca, była nieszczelność zaworu w instalacji utleniacza. Usterka wymaga opróżnienia rakiety ze składników paliwa i wycofania ze stanowiska startowego.

Ponowienie próby pierwszego startu rakiety typu Angara nastąpić ma w ciągu kilku tygodni.

Dwa dni po nieudanej próbie startu szef Roskosmosu Oleg Ostapenko zapowiedział pierwsze spotkania na temat budowy rakiety nośnej do załogowej eksploracji Marsa. Ma to być osobna konstrukcja, większa od najcięższej wersji Anagary, Angara-5, o udźwigu 25 ton. Wyjściowy wariant takiej rakiety ma mieć nośność 70-80 ton, wariant pośredni do 120 ton, a największy, do 190 ton.

Rozmowy będą prowadzone w Samarze, z firmami Energia, Progress i Centrum im. Kruniczewa.

Rozmowy o stacjach GLONASS

Agencja RIA Nowosti donosi też, że Roskosmos, a dokładnie wspomniany Oleg Ostapenko, jest zaniepokojony brakiem postępu w rozmowach z USA na temat rozmieszczenia stacji wspomagających GLONASS na terenie Stanów Zjednoczonych.

Z powodu braku ustępstw ze strony Amerykańskiej od 1 czerwca amerykańskie stacje NAVSTAR-GPS na terytorium Rosji działają w bardzo ograniczonym zakresie.

(RIA N, VoR)

1 komentarz

  1. A czego kacapy się spodziewały?Że szantażykiem z wyłączeniem amerykańskich stacji na terenie Rosji które Amerykanom do niczego nie są potrzebne coś wskórają?