Space Fence dla Lockheeda Martina

0

Opóźniany program Space Fence został wznowiony i jego realizacją zajmie się Lockheed Martin.

Jeszcze rok temu program Space Fence znajdował się niełasce sił zbrojnych USA, mówiło się nawet o jego anulacji. Teraz ogłoszone zostało jego wznowienie. W poniedziałek 2 czerwca firma Lockheed Martin otrzymała kontrakt wart 915 milionów USD na modernizację “kosmicznego ogrodzenia” dla Sił Powietrznych USA. Program Space Fence to wojskowy program monitorowania śmieci kosmicznych.

Przyznanie kontraktu oznacza koniec wieloletniego wyścigu firm Lockheed Martin i Raytheon o zlecenie modernizacji Space Fence, które to podlega wojskowemu Joint Space Operations Center. Na zlecenie wojska obie firmy prowadziły od 2009 roku prace badawcze w tej dziedzinie. Rozstrzygnięcie kontraktu oznacza też co najmniej dwuletnie opóźnienie programu, gdyż umowę tę planowano pierwotnie zawrzeć w lipcu 2012 roku.

Wyspy wchodzące w skład archipelagu Wysp Marshalla i ich położenie na mapie świata / Credits: Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ, Licence: CC-BY 3.0

Wyspy wchodzące w skład archipelagu Wysp Marshalla i ich położenie na mapie świata / Credits: Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ, Licence: CC-BY 3.0

Umowa z Lockheedem obejmuje przede wszystkim budowę nowego radaru pracującego w paśmie S, który ma powstać na Atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla. Drugi podobny radar może stanąć w Australii Zachodniej. Całość kontraktu, wraz z opcjami, wynosi prawie 2 miliardy USD. Radar na Wyspach Marshalla ma powstać do 2018 roku.

Space Fence będzie miał za zadanie śledzić tory lotu ponad 200 000 obiektów krążących wokół Ziemi, mających wielkość co najmniej 10 centymetrów. Obecne czujniki optyczne i radarowe śledzą przede wszystkim większe obiekty, o średnicy ok. 25 cm, których liczebność szacuje się na około 23 tysiące, co stanowi około 5% wszystkich kosmicznych śmieci.

Space Fence powstanie w oparciu o obecny system radarowy Air Force Space Surveillance System, który ostatecznie zastąpi. AFSSS powstał  w 1961 roku i został wyłączony w zeszłym roku.

(SFN)

Comments are closed.