Programiści Zespołu Obserwacji Ziemi CBK PAN laureatami konkursu Space App Camp

0

Programiści Zespołu Obserwacji Ziemi CBK PAN Adam Włodarkiewicz oraz Krzysztof Stopa wzięli udział w konkursie Space App Camp 2014 i zostali jego finalistami.

W dniach 4-12 maja br. programiści Zespołu Obserwacji Ziemi CBK PAN Adam Włodarkiewicz oraz Krzysztof Stopa wzięli udział w konkursie Space App Camp 2014, w siedzibie ESA European Space Research and Technology Centre (ESTEC) w Noordwijk (Holandia), i odnieśli sukces.

Space App Camp to wydarzenie organizowane przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), którego celem jest tworzenie prototypowych aplikacji mobilnych integrujących dane z systemu EGNOS oraz z Copernicus. Przedstawiciele ZOZ CBK PAN wraz z wybranymi przez głównego organizatora (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen AZO) dwoma programistami z Berlina: Danny’m Preussler’em (Groupon) oraz Johannes’em Orgis’em (6Wunderkinder) utworzyli zespół, który opracował aplikację enviQ. Aplikacja umożliwia szybki i prosty dostęp do informacji o jakości powietrza w danej lokalizacji na podstawie danych z programu Copernicus.  W konkursie wzięło udział 5 zespołów złożonych z przedstawicieli nie tylko instytutów naukowych, ale i firm komercyjnych z całej Europy.  Prace nad aplikacją w wyznaczonych zespołach trwały tydzień.  enviQ oraz opracowany do niej model biznesowy została wyróżniona jako jedna z trzech aplikacji, które otrzymają wsparcie  ESA (voucher pieniężny), aby kontynuować jej rozwój.

Oprócz konkursu podczas Space App Camp odbyły się także seminaria na temat programu Copernicus oraz EGNOS, zwiedzanie instalacji ESTEC, prezentacja możliwości ESA Bussines Incubation Center.

(CBK PAN)

Comments are closed.