Biznes w sektorze kosmicznym: konkurs Galileo Masters 2014

0

Technologie satelitarne stanowią bardzo istotną część ogólnoświatowej gospodarki. Bardzo dobrym mechanizmem wspierającym powstawanie rozwiązań z tej dziedziny jest konkurs Galileo Masters, który w tym roku doczekał się także polskiej edycji! Na złożenie propozycji innowacyjnego rozwiązania i wzięcie udziału w konkursie pozostaje miesiąc!

European Space Navigation Competition (ESNC) to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Popularna nazwa tego konkursu to „Galileo Masters”, która nawiązuje do nagrody głównej tego konkursu oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, mającego pod koniec tego roku znaleźć się we wstępnej fazie operacyjnej.

Konkurs jest realizowany w tzw. edycjach regionalnych (państwach czy regionach administracyjnych). Polską edycję w tym roku organizują przedstawiciele firmy Kosmonauta.net sp. z o.o., którzy z uwagi na własne, dobre doświadczenia związane z udziałem w poprzednich edycjach konkursu, zdecydowali się w tym roku podjąć rolę organizatora.

Galileo Masters dotyczy wykorzystania nawigacji satelitarnej (GNSS, Global Navigation Satellite System) w wielu różnych zastosowaniach. Przykładowe usługi to:

– Location-Based Systems (LBS), czyli systemy oparte na lokalizacji, często kojarzone z aplikacjami na inteligentne telefony (smartfony), jednak w tym zakresie mieszczą się także m.in. ratunkowe urządzenia lokalizacyjne (w zastosowaniach na morzu czy turystyce w górach);
– Systemy nawigacyjne związane z transportem drogowym, z których najpopularniejsze to urządzenia wykorzystywane przez kierowców samochodów czy zarządzających flotą pojazdów z firmach logistycznych i spedycyjnych;
– Zaawansowane miernictwo, wykorzystywane w geodezji oraz inżynierii budowlanej;
– Rolnictwo, gdzie nawigacja pozwala na bardziej efektywne zarządzanie uprawami;
– Specjalistyczne zastosowania w transporcie kolejowym, morskim i lotniczym;
– Różne systemy systemy nawigacyjne wykorzystywane łącznie.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że rynek GNSS tak naprawdę dopiero powstaje i jeszcze wiele obszarów zastosowania nawigacji nie znalazło wiodących rozwiązań. Oficjalne statystyki europejskiej agencji nawigacji satelitarnej GSA wskazują na wzrost przychodu związanego z wykorzystaniem aplikacji nawigacyjnych z około 11 miliardów EUR (2012 rok) do około 23,5 miliardów EUR w 2022 roku.

Ten przewidywany wzrost sugeruje, że duża część rynku GNSS jeszcze nie istnieje, szczególnie w regionie Europy Środkowej. W opinii wielu ekspertów sektor usług nawigacyjnych to jedna z najciekawszych branż technologicznych, która stworzy tysiące nowych miejsc pracy. Do najlepszych mechanizmów wspierania rozwoju nowych zastosowań systemów nawigacyjnych jest konkurs Galileo Masters.

W dziesięcioletniej historii konkursu Galileo Masters przesłano już łącznie ponad 2400 pomysłów, z których część została skomercjalizowana. Wśród nagrodzonych oraz następnie rozwijanych koncepcji warto wymienić te, związane z połączeniem turystyki i rzeczywistości rozszerzonej dla Pragi, rezerwacją miejsc parkingowych wraz z usługami płatności, usługami lokalizacji po katastrofach naturalnych, wsparciem jazdy samochodem w trudnych warunkach pogodowych, a także wsparciem prowadzenia treningów zawodników w sportach zespołowych na otwartym powietrzu.

Pomysły w ramach Galileo Masters można zgłaszać już od 1 kwietnia. Rejestracja zakończona zostanie z kolei 30 czerwca. Warto podkreślić, że koncepcje, idee, projekty urządzeń (bazowane na prototypach) związanych z nawigacją satelitarną może składać każda osoba, zespół, firma lub organizacja. W ubiegłych latach średnio około 75% wniosków zostało nadesłanych przez studentów, absolwentów uczelni oraz osoby, które rozpoczęły właśnie działalność gospodarczą (startupy). Pozostałe 25% wniosków nadesłały firmy oraz akademickie grupy badawcze.

Bez wątpienia konkurs Galileo Masters jest bardzo dobrą formą uzyskania wsparcia na drodze dalszego rozwoju pomysłu, prototypu lub powstałej już aplikacji. Nadesłane do ostatniego dnia czerwca wnioski zostaną w ciągu następnych 3 miesięcy ocenione przez niezależny panel ekspertów, który zweryfikuje możliwość ich technicznej realizacji, szanse na komercjalizację, ekonomiczne uzasadnienie oraz oryginalność konceptu.

Współorganizatorem polskiej edycji konkursu jest fundusz kapitałowy Black Pearls oraz Pomorski Klaster ICT Interizon i Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, a partnerami: Astri Polska (partner srebrny), GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments (partnerzy brązowi), AIP Business Link, Olivia Business Centre, PCPD, Intel i Polakpotrafi.pl (sponsorzy nagród). Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronami medialnymi konkursu zostali Pierwszy Milion, Studenckie Forum Business Centre Club, Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, serwis badania.net oraz Gazeta.pl.

W Europie konkurs Galileo Masters jest organizowany od 2004 roku i dzięki niemu powstało już wiele firm, które rozwinęły swoje pomysły, a następnie wprowadziły na rynek. Większość tych firm powstała jednak w krajach Europy Zachodniej, dlatego mając na uwadze widoczne tendencje na rynku, w tegorocznej polskiej edycji konkursu duży nacisk nałożony zostanie na zaawansowane wsparcie najlepszych pomysłów, w tym poprzez spotkania z inwestorami.

Organizatorzy zachęcają do spróbować swoich sił w tym konkursie, argumentując, że jest to prawdopodobnie najlepsza forma wejścia z produktem w sektor kosmiczny. Czy można wymyślić ciekawszą receptę na własny biznes?

Strona internetowa projektu: http://www.galileo-masters.pl i www.poland.galileo-masters.eu
Miejsce nadania wniosku aplikacyjnego do Galileo Masters: https://login.galileo-masters.eu/Login.aspx
Przydatne linki: http://www.esnc.info, http://www.navipedia.org, http://www.insidegnss.com

Comments are closed.