Start Sentinela-1A już jutro wieczorem

0

 Trzeciego kwietnia satelita Sentinel-1 zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną rakietą Sojuz, z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Operację umieszczenia satelity na orbicie okołoziemskiej nadzorują eksperci ESA z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) w Darmstadt, w Niemczech.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia online od godz. 21:30. Start Sentinel-1 na pokładzie Sojuz – 23:02. 
Transmisja na żywo dostępna będzie na stronach: esa.int/esalivewww.esa.int/About_Us/ESOC/Sentinel-1A_launch_event_webcast.

Po siedmiu latach prac inżynieryjnych, nowy satelita Sentinel-1 znajdzie się na orbicie. Rozpocznie się wtedy skomplikowany proces rozłożenia paneli słonecznych oraz anteny radarowej. Potrwa to około dziesięciu godzin.

Na pokładzie satelity znajduje się zaawansowana aparatura radarowa obrazująca powierzchnię Ziemi. Obserwacje będą prowadzone niezależnie od chmur, deszczu, w dzień i w nocy. Satelita dostarczy ważnych dla wielu usług informacji, od monitoringu m.in. lodu w oceanach w strefach podbiegunowych po dane dotyczące osiadania terenu.

Sentinel-1 będzie też pełnił kluczową rolę w największym cywilnym programie obserwacji Ziemi, jaki kiedykolwiek powstał. Jest to również jedyny europejski satelita zaprojektowany do szybkiego pozyskiwania danych i reagowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie czy trzęsienia ziemi.

Satelita ten został zbudowany, aby pozyskać aktualne dane dla europejskiego programu monitoringu środowiska o nazwie Copernicus. Jest to efekt ścisłej współpracy pomiędzy ESA, Komisją Europejską a przemysłem kosmicznym. Sentinel-1, zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum ok. 60 firm prowadzonych przez Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space, jest znakomitym przykładem doskonałości technologicznej w Europie.

Zobacz też:

(ESA)

Comments are closed.