Rosji jest przykro z powodu wstrzymania współpracy

0

Rosja żałuje, że NASA zdecydowała się na wstrzymanie współpracy. Rosyjscy eksperci uważają, że wpłynie to na współpracę międzynarodową, ale nie w sposób dotkliwy.W minioną środę NASA wstrzymała wszelką współpracę z Rosją, pozostawiając bez zmian jedynie działania związane z utrzymaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

“Cóż, to decyzja Stanów Zjednoczonych”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. “Przykro nam, że amerykańska administracja, i osoby odpowiedzialne za takie decyzje, nie potrafią dokonać oczywistej analizy sytuacji i oddzielić długoterminowych interesów USA od celów krótkoterminowych”.

Nadal nie wiadomo, jak decyzja Amerykanów wpłynie udział rosyjskiego IKI w misji Curiosity. Ten rosyjski instytut naukowy dostarczył jeden ze spektrometrów działających na łaziku.

Zakaz kontaktów pracowników NASA z Rosjanami może jednak odbić się negatywnie w kontekście innych międzynarodowych projektów z udziałem USA i Rosji. Chociaż z drugiej strony, pracownicy NASA mogą brać udział w spotkaniach wielostronnych z udziałem Rosji, pod warunkiem, że odbywają się poza terytorium Federacji Rosyjskiej i ośrodkami NASA (na mocy środowej decyzji nie mają tam wstępu Rosjanie).

Jak powiedział Iwan Mojsejew, dyrektor naukowy rosyjskiego Instytutu Polityki Kosmicznej, decyzja NASA nie będzie miała wpływu na rosyjski program kosmiczny, który po prostu będzie musiał dostosować się do nowej sytuacji geopolitycznej.

(Głos Rosji)

Comments are closed.