Łaziki z całego świata w Polsce

0

 Pierwsza europejska edycja zawodów łazików marsjańskich, która odbędzie się we wrześniu w Polsce, wzbudza ogromne zainteresowanie. Do udziału w European Rover Challenge zgłosiły się reprezentacje nie tylko z Europy, ale także z Azji, Afryki i obu Ameryk.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim nie zabraknie również drużyn z Polski. O dużym zainteresowaniu wydarzeniem w środowisku naukowym świadczą nadesłane zgłoszenia. Wśród zarejestrowanych ekip są już przedstawiciele m.in. Indii, Kolumbii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Egiptu.

Space Systems Technology Laboratory to zespół 19 młodych, zdolnych, pełnych pasji inżynierów. Wspólnie tworzymy model łazika, który będzie pierwszą taką konstrukcją w Egipcie. – mówi Hamed Gamal, koordynator drużyny z Uniwersytetu Kairskiego – Obecnie pracujemy nad ulepszeniem systemów, tak żeby na European Rover Challenge zaprezentować się od jak najlepszej strony i zająć wysoką pozycję.

Z Polski do udziału w zawodach zgłosili się już studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ci, którzy również chcieliby wziąć udział w rywalizacji, mają czas do 30 kwietnia. Wtedy właśnie kończy się sam proces rejestracji, natomiast prace nad konstrukcją łazikiem mogą trwać aż do września. Zawody skierowane są do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który zmierzy się z innymi w konkurencjach symulujących eksplorację Marsa.

Nowy projekt łazika Scorpio jest zupełnie inny od pozostałych, a nasz robot powstaje od podstaw. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że pracujemy nad czterokołowym zawieszeniem. Zmieniamy również założenia – chcemy, by Scorpio 4 był całkowicie modułowy, żeby było możliwe testowanie części oddzielnie. Staramy się też poszerzyć możliwości łazika. Nowy robot będzie platformą mobilną, na której można zamontować profesjonalny sprzęt badawczy. – mówi Szymon Dzwończyk, koordynator drużyny z Politechniki Wrocławskiej. Znamy ambicje organizatorów ERC i widzimy, jak wiele drużyn z całego świata zapisuje się na konkurs. Staramy się podnosić sobie poprzeczkę i mamy nadzieję, że poziom ERC będzie wyższy niż URC jeśli chodzi o przygotowanie innych drużyn. – dodaje.

Udział w European Rover Challenge to dla studentów szansa na prezentację własnych projektów i umiejętności. Okazją do spotkania ekspertów z całego świata będzie również trzydniowa Konferencja Naukowa Człowiek w Kosmosie, która jest elementem ERC. Wystąpią podczas niej m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubrin czy profesor nadzwyczajny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Jerzy Achimowicz. W wydarzeniach uczestniczyć będą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat ERC znajdują się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu.

Organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska, we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Austriackim Forum Kosmicznym, ABM Space Education.

(Planet PR)

 

 

Comments are closed.