Działalność Mars Society Polska w 2012 i 2013 roku

0

Po ostatnich dwóch bardzo aktywnych latach stowarzyszenie Mars Society Polska nie zaprzestaje wysiłków w kontynuacji wielu ciekawych projektów. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem zeszłorocznych dokonań oraz planów działania na ten rok.

2012 rok był niemniej udany dla stowarzyszenia Mars Society Polska (MSP) co poprzedni, w którym byliśmy między innymi świadkami osiągnięcia dużych sukcesów polskich zespołów w zawodach łazików URC 2011. Prowadzona w zeszłym roku współpraca z zespołem firmy ABM Space Education zaowocowała kilkoma interesującymi projektami.

Jedną z ciekawszych inicjatyw przeprowadzonych w zeszłym roku był udział firmy ABM SE oraz stowarzyszenia MSP w Dachstein Mars 2012 Simulation Mission – symulowanej misji marsjańskiej w austriackich jaskiniach masywu Dachstein w ramach zaproszenia Austriackiego Forum Kosmicznego. Łazik Magma White brał tam udział w testach systemu zdalnego zarządzania misją oraz posłużył jako mobilna platforma dla francuskiego georadaru WISDOM, który będzie wysłany na Marsa na europejskim łaziku Exomars.

MSP wraz z ABM SE uruchomiło projekt edukacyjny „The Remote Mars Yard”, w którym zainteresowane osoby z dowolnego miejsca na świecie mają możliwość sterowania pracą łazika w symulowanych warunkach marsjańskich przez Internet. Pomimo ciekawej idei projektu nie udało się pozyskać wymaganej ilości funduszy za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Planuje się ich pozyskanie z innego źródła.

{module[346]}

W zeszłym roku po raz kolejny udało się doprowadzić do wyjazdu polskiego zespołu na zawody łazików URC 2012. Na przełomie maja i czerwca 2012 roku na pustyni Utah w rywalizacji wziął udział zespół Scorpio 2 z Politechniki Wrocławskiej, który zajął ostatecznie piąte miejsce.

Do Pasadeny w Stanach Zjednoczonych udała się delegacja przedstawicieli MSP i ABM SE na 15 Międzynarodową Konwencję The Mars Society. Na wydarzeniu tym, zorganizowanym w czasie lądowania łazika Curiosity na Marsie, obecni byli między innymi duzi gracze z branży kosmicznej w USA. Na miejscu promowane były polskie technologie i projekty kosmiczne. W czasie konwencji, członek MSP Łukasz Wilczyński, powołany został na stanowisko koordynatora The Mars Society na Europę w zakresie polityki wizerunkowej organizacji.

Stowarzyszenie Mars Society Polska zorganizowało także Konferencję Prasową Łazików i wzięło udział w konferencji TEDx Poznań. Osiągnięcia stowarzyszenia zaprezentowane zostały w trakcie pikniku naukowego „Dzieł Odkrywców Rzeszów 2012”. MSP wzięło także udział w społecznej akcji „Polska w ESA”, a podczas głosowania w Sejmie RP nad wejściem Polski do struktur agencji zaprezentowane zostały łaziki związane ze stowarzyszeniem. Stowarzyszenie MSP było istotnym elementem środowiska pracującego nad członkowstwem w ESA i ma zamiar dalej pracować nad efektywnym wykorzystaniem tej szansy dla polskiej nauki i gospodarki. Pod koniec października odbyło się Walne Zebranie Mars Society Polska, na którym m.in. wybrano nowy zarząd na kolejną trzyletnią kadencję.

{module[346]}

Rok 2012 zakończony został serią spotkań promujących zawody URC na Politechnice Lubelskiej i Rzeszowskiej. Spotkania te przyczyniły się do powstania zespołów na obu wymienionych uczelniach.

W obecnym roku zapowiada się udział dużej ilości zespołów z Polski na zawodach URC 2013. Do walki staną najprawdopodobniej zespoły: Scorpio 3 z Politechniki Wrocławskiej, po rocznej przerwie Hyperion z Politechniki Białostockiej (spadkobiercy zespołu Magma2) i Copernicus Team z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz debiutanci SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

W 2013 roku stowarzyszenie MSP wraz z firmą ABM SE planuje kontynuację współpracy z Austriackim Forum Kosmicznym i udział w symulowanej misji marsjańskiej Mars 2013 na pustyni w Maroko. Ponadto kontynuowana będzie współpraca z Kołem Naukowym Psychologii Lotniczej i Kosmicznej, zespołem Virtual Mars Base (VMB) oraz innymi organizacjami i zespołami z branży astronautycznej. Stowarzyszenie MSP planuje także rozpocząć przygotowania do realizacji Europejskiej lub przynajmniej Polskiej Edycji Zawodów typu URC. Istnieją także plany pchnięcia do przodu nieco zapomnianych, lecz kiedyś sztandarowych, projektów budowy analogu bazy marsjańskiej i pojazdu MPV.

Za pozwolenie wykorzystania materiałów podsumowujących redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuję Panu Robertowi Lubańskiemu z Mars Society Polska.

Comments are closed.