EELV będzie kosztował dwa razy więcej

0

Program EELV został poddany audytowi GAO. Według oceny tej instytucji, budżet programu do roku 2030 zostanie przekroczony dwukrotnie, ale program potrwa też o 10 lat dłużej.

Government Accountability Office (GAO), jedna z instytucji kontrolnych Kongresu USA, opublikowała doroczną ocenę wybranych (38 z 80) dostaw broni i wyposażenia dla Departamentu Obrony. Tym razem wśród nich znalazł się też program Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV). Według GAO koszt programu wyniesie do 2030 roku około 70 miliardów USD. W 2012 koszt ten szacowano na 35,7 mld. USD mniej. Spośród programów dotyczących przestrzeni kosmicznej, GAO przyjrzał się jeszcze, np. satelitom GPS III (opóźnienie uruchomienia z 2014 na 2016), programowi MUOS (brak płynnego przejścia między starym systemem UFO a nowym), SBIRS (brak specjalnych zastrzeżeń; przewidywany koszt programu: prawie 19 mld. USD) i Space Fence (opóźnienie dwuletnie; rozpoczęcie działania w 2018 roku). Program EELV prowadzony jest przez Siły Powietrzne USA. Dotyczy wystrzeliwania satelitów wojskowych i rządowych z użyciem rakiet Delta IV i Atlas V przez firmę United Launch Alliance.

GAO ustaliła, że po przekroczeniu progu wydatków ustalonych przez Kongres w 2012 roku (“próg Nunna-McCurdy’ego”), Departament Obrony przeprowadził restrukturyzację programu i ustalił nowy próg w 2013 roku. Nowy koszt programu do roku 2030 ustalony został na 70 miliardów USD, czyli jest niemal dwa razy większy od poprzedniego. Wzrósł o 35,7 mld. USD. Wynika to jednak z wydłużenia czasu trwania programu o 10 lat. Koniec programu przełożono z 2020 na 2030. Zamówiono też dodatkowe 60 startów rakiet i wliczono także ryzyka związane z niestabilnością zamówień na starty i koniunktury gospodarczej.

W sprawozdaniu GAO przeczytać można również, że tylko 3 z 14 rakiet programu EELV (9 wariantów rakiety Atlas V i 5 wariantów rakiety Delta IV) osiągnęły status “dojrzałości produkcyjnej”, czyli miały 7 udanych startów. Po trzech udanych startach rakieta otrzymuje status “dojrzałości projektowej”. W 66 dotychczasowych startach każdy wariant rakiety poleciał przynajmniej jeden raz. Trzy poleciały co najmniej 7 razy (Atlas V/401, Delta IV Medium i Delta IV Heavy), a 10 poleciało co najmniej 3 razy.

Według GAO taki stan rzeczy może oznaczać, że rośnie ryzyko wzrostu kosztów i ryzyko planowania w przyszłości, ponieważ część problemów związanych z projektami i produkcją rakiet mogła zostać jeszcze nie ujawniona. Siły Powietrzne nadal nie ustaliły pierwotnej przyczyny anomalii w górnym członie rakiety Delta IV w październiku 2012.

(SPO)

Comments are closed.