MisrSat-2 na orbicie

0

16 kwietnia o godzinie 18:20 CEST z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta Sojuz-U z egipskim satelitą MisrSat-2. Jest to drugi satelita teledetekcyjny z Egiptu.

MisrSat (Misr po arabsku znaczy Egipt) został umieszczony na orbicie o parametrach 436 x 702 km i inklinacji 51,6 stopni. Oficjalnie będzie świadczył usługi teledetekcyjne dla Egiptu, jednak prawdopodobnie zbierane dane będą również analizowane do celów wywiadowczych. Kraj znajduje się obecnie w trudnym okresie: przewrót obalił prezydenta Morsiego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego i wojskowi znowu rządzą krajem borykającym się z ogromnymi problemami ekonomicznymi. Już za czasów Mubaraka pod kontrolą egipskiego wojska była większość firm i instytucji państwowych, dlatego należy przyjąć, iż zadania MisrSata będą miały również militarny charakter.

Satelita ma masę 1050 kg. Zbudowany został przez RKK Energia na zamówienie pełniącej rolę egipskiej agencji kosmicznej National Authority for Remote Sensing and Space Sciences. Aparaturę skonstruowały białoruskie przedsiębiorstwa OAO Peleng oraz NIRUP Geoinformatsionnye Sistemy. Satelita może robić panchromatyczne zdjęcia z rozdzielczością 1 metra oraz 4 metrów w obrazach multispektralnych.

Jest to drugi teledetekcyjny satelita z Egiptu. Zbudowany przez ukraińskie zakłady Jużnoje MisrSat-1 został wystrzelony w 2007 roku i działał trzy lata. Na 2017 rok planowane jest wystrzelenie satelity DesertSat.

Prawdopodobnie był to także ostatni start Sojuza-U z ładunkiem nie będący statkiem Progress. Rakieta w przyszłości zostanie zastąpiony wariantem Sojuz 2-1V.

Comments are closed.