Rozbłysk klasy M6.5 z grupy 2027 (02.04.2014)

0

Drugiego kwietnia obszar aktywny 2027 wyemitował rozbłysk klasy M6.5. Temu rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy. Jak później się okazało – wybita plazma nie była skierowana ku Ziemi.

Od końca marca obserwujemy wyższą aktywność słoneczną, głównie za sprawą grupy o numerze 2017. To właśnie ta grupa wyemitowała 30 marca rozbłysk klasy X1.0. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od ponad miesiąca.

Trzy dni później doszło do silniejszego rozbłysku klasy M, tym razem za sprawą grupy o numerze 2027. Maksimum rozbłysku przypadło 2 kwietnia na godzinę 16:05 CEST. W momencie maksimum rozbłysk był klasy M6.5. Ten rozbłysk miał długą charakterystykę wzrostu i spadku aktywności, co miało związek z koronalnym wyrzutem masy (CME).

Początkowo wydawało się, że to CME wywoła pewne efekty geomagnetyczne około 36 godzin po rozbłysku. Tak się jednak nie stało – plazma nie zetknęła się z ziemską magnetosferą.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach grupa 2027 będzie przebywać w centralnej części tarczy słonecznej i kolejny rozbłysk podobny do tego z 2 kwietnia może z większym prawdopodobieństwem wywołać efekty na Ziemi.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.