Polscy studenci zaprojektowali załogową misję Mars fly-by

0

Zespół studentów Space is More z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest organizowanego przez The Mars Society oraz pierwszego kosmicznego turystę, miliardera Dennisa Tito.

Zadaniem studentów było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji. Zadaniu sprostało 38 zgłoszonych zespołów, wśród których znalazły się aż trzy ekipy z Polski (drużyna Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej – 11 miejsce oraz WUT Dream Team z Politechniki Wrocławskiej – 13 miejsce). Polacy zaprezentują swój projekt w finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Centrum Badawczym NASA Ames w Stanach Zjednoczonych.

Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bowiem studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej. – mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.

Studenci z Wrocławia będą reprezentować nasz kraj w tym roku jeszcze dwukrotnie. W maju wezmą udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, a we wrześniu zaprezentują się w Polsce podczas European Rover Challenge – pierwszej, europejskiej edycji zawodów.

Projekt Inspiration Mars związany jest z rzeczywistą misją typu Flyby, planowaną na 2018 rok przez miliardera Dennisa Tito. Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mają szansę być uwzględnione z planach prawdziwej misji.

 (Planet PR)

Comments are closed.