Change-3: uruchomiono niemal wszystkie instrumenty

0

Chińscy naukowcy poinformowali, że z powodzeniem uruchomiono 6 z 8 instrumentów naukowych “Yutu”.

Na wtorkowej konferencji prasowej naukowcy pracujący przy łaziku podali, że 6 z 8 instrumentów naukowych na jego pokładzie zostało już uruchomionych.

Pracy nie podjęły jeszcze dwa przyrządy. Jak powiedział Su Yan, zastępca głównego konstruktora systemów do prac na powierzchni łazika Chang’e, “z wyjątkiem spektrometru rentgenowskiego cząstek alfa i spektrometru obrazującego VIS-NIR, instrumenty zostały uruchomione i przechodzą testy i kalibrację”. Su spodziewa się, że niedługo do naukowców zaczną trafiać duże ilości danych z łazika. Odbiór danych poprawi znacząco to, że instrumenty posiadają własne kanały do przesyłania danych. Poprzednie sondy Chang’e współdzieliły jeden kanał łączności, co ograniczało przepustowość.

Zhang He, zastępca głównego konstruktora łazika, dodał, że mimo iż zakres temperatur doświadczany przez robota jest większy niż się spodziewano, wszystkie urządzenia są w doskonałym stanie i trwają już badania z użyciem zobrazowania UV-VIS (w ultrafiolecie i świetle widzialnym).

We Weiren, główny projektant programu Chang’e, powiedział, że ulgę sprawia mu dotychczasowy przebieg misji. Przyznał, że start, lądowanie, separacja lądownika i łazika, przebiegły “znacznie sprawniej” niż przypuszczali: “Przygotowaliśmy ponad 200 procedur postępowania na wypadek różnych awarii na wszystkich etapach misji. Jestem dumny z tego, że jak na razie nie musieliśmy użyć żadnej z nich”.

Chiny ogłosiły już, że kolejna misja, Chang’e 5 zostanie wyniesiona w 2017 roku. Będzie miała ona za zadanie przywieźć na Ziemię próbki księżycowego gruntu. Jako prototyp misji zostanie użyty Chang’e 4, będący zapasowym statkiem trwającej misji Chang’e 3.

(Xinhua)

{module[346]}

Comments are closed.