Relacja z “ESNC Czech Challenge Awards Ceremony”

0

Dnia 10 grudnia 2013 roku w Ministerstwie Transportu Republiki Czeskiej, w Pradze, odbyła się konferencja ESNC Czech Challenge Awards Ceremony.

Na konferencji przedstawiono najlepsze projekty złożone na czeską edycję European Satellite Navigation Competition 2013 (Czech Republic Challenge) i wręczano nagordy dla finalistów. Reprezentant Kosmonauty.net także uczestniczył w wydarzeniu jako prezenter aplikacji MedView AR, która uzyskała czwarte miejsce.

Na ceremonii, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Transportu, pojawili się także zaproszeni goście: Thorsten Rudolph z Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, Omar Valdes Solorzano z European GNSS Agency (GSA) oraz przedstawiciele firmy BIC R&D z Czech, która oferowała nagrody dla zwycięzców.

W trakcie ceremonii przedstawiono zrealizowany, zeszłoroczny projekt finalisty z Czech – firmy GINA Software – aplikację ułatwiają akcje ratownicze poprzez szybkie przekazywanie danych związanych przede wszystkim z logistyką.

Następnie odbyła się prezentacja tegorocznych idei. Wśród nich znalazły się projekty związane z logistyką (MathLogistics z Czech Center for Science and Society), monitoringiem środowiska i rolnictwem (ENERGOFARM Wirelessinfo), informacjami (Gluten-free maps – Radovan Kramar), oraz rozszerzoną rzeczywistością: dla służb ratowniczych i społecznych (MedView AR Kosmonauty.net) oraz w branży rozrywkowej (Prague AR Game – Be Interactive).

Pierwsze miejsce zdobyła gra Prague AR, wykorzystująca smartfony, rozszerzoną rzeczywistość oraz dane telemetryczne z satelitów. Turyści przyjeżdżający do Pragi będą mogli ściągnąć na swoje smartfony aplikację która pozwoli im przenieść się do miasta w przeszłości (na ekranie urządzeń, w niektórych miejscach wyświetlane będą dodatkowe obiekty i postacie) i odkryć alchemiczny sekret. Augmented Prague jest już w fazie projektowania, ma zostać udostępniona turystom około kwietnia 2014 roku.

Kolejne miasta, które zostaną uwzględnione w projekcie to Paryż, Rzym i Monachium.

Podczas ceremonii podkreślono także inne istotne kwestie, przede wszystkim współpracy między przedsiębiorstwami w skali międzynarodowej. Jest to szczególnie istotna kwestia z punktu widzenia Polski i państw wschodniego bloku ESA, ponieważ tworzenie splotów między firmami z tych krajów zwiększa prawdopodobieństwo wygranej w przetargach z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Równie istotne są projekty transgraniczne, związane z monitoringiem terenów między danymi państwami przy wykorzystaniu danych satelitarnych, co nie tylko może przyczynić się do budowy potencjału naukowego i małych oraz średnich przedsiębiorstw po obu stronach granicy, ale także wpłynąć pozytywnie na dialog między różnymi społecznościami.

Kosmonauta.net, z projektem MedView AR – Galileo dependent, location aware, intelligent dynamic networking for augmented reality devices in rescue applications wzbudził zainteresowanie pozostałych uczestników oraz firmy BIC R&D co w przyszłości może wpłynąć na kooperację na linii Polska – Czechy.

Źródło: Redakcja

Zdjęcie: Dnia 10 Grudnia 2013 roku w czeskim Ministerstwie Transportu odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie ESNC Czech Challenge. Przedstawiciele Kosmonauty.net także pojawili się na miejscu przedstawiając projekt aplikacji MedView AR. (Credits: Kosmonauta.net/Szymon Moliński)

{module [346]}

Comments are closed.