Spacer kosmiczny EVA-36 ze zniczem olimpijskim

0

Parę godzin temu na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyszło dwóch rosyjskich kosmonautów – Oleg Kotow i Siergiej Riazanskij. Unikalnym elementem tego spaceru kosmicznego, poza oczywiście koniecznością wykonania zaplanowanego zestawu zdań, było wyjście ze zniczem olimpijskim w związku ze zbliżającą się zimową olimpiadą w Soczi.

Dzisiejszy spacer kosmiczny rozpoczął się o godzinie 15:34 CET w momencie wyjścia obu rosyjskich kosmonautów poza śluzę Pirs. Tym razem jednak przed realizacją zaplanowanych zadań wykonano symboliczne zdjęcia ze zniczem olimpijskim, co związane jest z zaplanowanymi na luty w przyszłym roku zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi (Rosja). Ostatni raz wydarzenie sportowe tego typu miało miejsce w Federacji Rosji latem w 1980 roku, w czasie trwania reżimu Związku Radzieckiego.

Znicz olimpijski trafił na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie załogowego statku Sojuz TMA-11M w ubiegłą środę. Ta wyjątkowa sytuacja rozgrywa się w momencie, gdy na stacji ISS przebywa 9 osób, co ma miejsce pierwszy raz od 2009 roku (nie biorąc pod uwagę załóg wahadłowców). Znicz zostanie ponownie przetransportowany na Ziemię na pokładzie powracającego statku Sojuz TMA-09M w poniedziałek.

Dzisiejsze prace podczas spaceru kosmicznego zorientowane są głównie na przygotowaniu miejsca pod instalację kamery HD, co będzie miało miejsce w grudniu tego roku podczas kolejnego spaceru.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.