Ostatni ATV w drodze do Kourou

0

Ostatni pojazd ATV jest już w drodze do Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

Piąty, ostatni europejski automatyczny pojazd transportowy ATV, “Georges Lemaître”, ruszył w podróż do Gujany Francuskiej.

Podobnie jak poprzednicy, ATV-5 “Georges Lemaître” wędruje z niemieckiej Bremy do Gujany Francuskiej na pokładzie statku, w trzech specjalnych kontenerach. Towarzyszy mu tą samą drogą około 80 kontenerów i pojemników wyposażenia dodatkowego i oprzyrządowania. Już na miejscu ATV zostanie ostatecznie zmontowany. Dołączone zostaną panele ogniw słonecznych oraz interfejs łączący z rakietą nośną Ariane 5. Przed połączeniem z nią statek przejdzie jeszcze rozległe testy. Start przewidziany jest na czerwiec 2014 roku.

W trakcie “pożegnania” statku, Alain Charmeau, dyrektor wykonawczy Astrium Space Transportation, powiedział, że “technologia i doświadczenie, jakie zyskało Astrium [generalny wykonawca statków ATV] w trakcie opracowywania i produkcji ATV, tworzą wspaniałą podstawę na przyszłość, jako iż następnym naszym wyzwaniem jest opracowanie European Service Module dla amerykańskiej kapsuły Orion”. Powstanie on właśnie na bazie statków ATV.

Na orbicie przebywa nadal ATV-4 “Albert Einstein”, połączony z Międzynarodową Stacją Kosmicznej. Jednym z zadań statku jest podwyższanie orbity ISS. ATV-4 zakończy misję pod koniec października.

Zobacz też:

(EADS)

Comments are closed.