Deorbitacja GOCE – status na 28 października

0

Satelita GOCE znajduje się obecnie na orbicie o wysokości około 209 na 214 km. Najnowsza prognoza deorbitacji sugeruje datę deorbitacji na około 11-13 listopada, nieco później od wcześniejszych analiz.

Misja GOCE (Gravity Ocean Circulation Explorer) rozpoczęła się 17 marca 2009 roku. Satelita został umieszczony na niskiej orbicie – wstępnie 280 km, a ostatecznie (od maja 2013) na wysokości około 230 km. Na tak niskiej orbicie występuje szczątkowy opór atmosferyczny, który był kompensowany m.in. za pomocą silnika jonowego GOCE.

GOCE został wyposażony w 41 kg paliwa (ksenon) do silnika jonowego. To paliwo się wyczerpało 21 października. Od tego momentu rozpoczął się spadek satelity ku Ziemi, który zakończy się zniszczeniem GOCE w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Przewiduje się, że około 250 kg szczątków tego satelity w 40-50 fragmentach powinno przetrwać przejście przed atmosferę i uderzyć w ziemię lub zatonąć w oceanie. Pas, w który, uderzą szczątki GOCE powinien mieć długość około 900 km. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, gdzie ten pas się będzie znajdować – GOCE krąży po orbicie polarnej, zatem może to być praktycznie każdy punkt na Ziemi.

Aktualnie (28 października) GOCE znajduje się na orbicie o wysokości około 209 na 214 km. Proces opadania przebiega w sposób jednostajny – jak na razie nie zanotowano poważnych zmian w tempie deorbitacji. Najnowsze prognozy sugerują deorbitację GOCE pomiędzy 11 a 13 listopada – nieco później niż wskazywały na to pierwsze wyliczenia sprzed około tygodnia. Są to jednak wciąż wstępne prognozy, które mogą się jeszcze wielokrotnie zmienić.

Co ciekawe, warto odnotować wzrost aktywności słonecznej, który nastąpił w ostatnich dniach. Może to oznaczać chwilowy rozrost górnych warstw atmosfery i przyśpieszenie procesu deorbitacji GOCE. Jak na razie jednak nie zanotowano przyśpieszenia opadania tego satelity.

(ESA, PFA, SO)

{module [346]}

Comments are closed.