Odłączenie pierwszego Cygnusa od ISS

0

22 października 2013 roku doszło do odłączenia od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) bezzałogowego statku transportowego Cygnus firmy Orbital Sciences Corporation.

 Po trwającym około trzy tygodnie okresie przyłączenia statku Cygnus do stacji ISS i przeprowadzanych przez astronautów operacjach rozładunku i załadunku, w dniu dzisiejszym o godzinie 13:31 CEST doszło do jego uwolnienia. W procesie odłączania Cygnusa od modułu Harmony wykorzystano manipulator CanadArm2, którym sterowali astronauci Luca Parmitano i Karen Nyberg.

Zamknięcie włazów pomiędzy statkiem Cygnus i modułem Harmony nastąpiło w poniedziałkowy poranek. W dniu jutrzejszym, o godzinie 19:41 CEST dojdzie do ostatniego odpalenia silników tego statku w manewrze deorbitacyjnym, dzięki któremu wejdzie on w sposób kontrolowany w atmosferę Ziemi i spłonie nad Oceanem Spokojnym.

Za pomocą statku Cygnus dostarczono niemal 600 kg ładunku, w skład którego wchodziła żywność, sprzęt i części zapasowe. Głównym celem tej bezzałogowej misji była jednak demonstracja technicznych możliwości związanych z manewrowaniem na orbicie oraz podejściem do stacji ISS. Dopiero po skutecznym zademonstrowaniu wszystkich niezbędnych czynności wydano zgodę na minimalne zbliżenie statku do stacji, co pozwoliło na jego pochwycenie przez ramię CanadArm2.

Tym samym następna misja statku bezzałogowego  Cygnus firmy Orbital Sciences Corporation, która zaplanowana jest na grudzień w tym roku, będzie miała już w pełni komercyjny charakter – jej celem będzie przede wszystkim dostarczenie zaopatrzenia. Jednocześnie inna amerykańska firma realizuje już podobne loty zaopatrzeniowe. Mowa oczywiście o Space Exploration Technologies (SpaceX) i jej statku Dragon, który wynoszony jest za pomocą rakiety Falcon 9. Trzecia regularna misja zaopatrzeniowa firmy SpaceX zaplanowana jest obecnie na styczeń 2014 roku.

(OSC)

{module[346]}

Comments are closed.