Cassini nad północnym biegunem Saturna

0

Sonda Cassini przesłała mozaikę zdjęć wykonanych nad północnym biegunem Saturna.

Jeszcze do 2017 roku sonda Cassini będzie krążyć wokół “władcy pierścieni” – Saturna i jego księżyców. Przez ten czas Cassini będzie krążyć po wielu orbitach o różnym nachyleniu w układzie tej planety. W ostatnich miesiącach Cassini coraz bardziej się oddalał od płaszczyzny pierścieni Saturna, by móc dokonać obserwacji z innej perspektywy.

Na początku października Cassini osiągnął orbitę pozwalającą na wykonanie zdjęć nad północnym biegunem Saturna. Wówczas też Cassini wykonał serię zdjęć, które po przesłaniu na Ziemię, dopasowaniu i końcowej obróbce zostały opublikowane. Mozaikę prezentujemy w galerii tego artykułu – widać na niej niesamowity podbiegunowy heksagon oraz poszczególne pasy chmur na północnej półkuli Saturna. Warto tu zauważyć, że mechanizm powstania i utrzymania polarnego heksagonu Saturna jest wciąż nieznany, choć powstało już kilka teorii próbujących wyjaśnić procesy zachodzące w tym zjawisku.

Na mozaice widać także pierścienie Saturna, które wyraźnie się różnią od siebie i które składają się z niezliczonej ilości mniejszych pasów pierścieni. Pomiędzy pierścieniami można zauważyć kilka przerw, z których największa nosi nazwę przerwy Cassini’ego. Najnowsze wyniki badań, oparte w dużej części na danych uzyskanych przez sondę Cassini sugerują, że pierścienie Saturna są prawie tak stare jak Układ Słoneczny. Ich wiek szacuje się na około 4 miliardy lat.

Warto porównać tę mozaikę z ujęciami Saturna przesłaniającego Słońce z października zeszłego roku. Wówczas promienie słoneczne musiały się “przedzierać” przez atmosferę i pierścienie Saturna, prezentując zupełnie inną kolorystykę. 

Pełną rozdzielczość tej mozaiki można zobaczyć m.in. na stronie Astronomy Picture of a Day.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.