Rosyjski robot SAR-400 na ISS w 2015 roku

0

Rosyjskie media informują, że najpóźniej w 2015 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie wysłany robot SAR-400.

SAR-400 to humanoidalny robot o masie 144 kg, zbudowany w ramach rosyjskiego „naukowo-produkcyjnego programu technologii androidalnych”. Jest to robot o dwóch kończynach, zakończonych pięcioma „palcami”.  W zamierzeniu konstruktorów SAR-400 ma być zdolny do wykonywania prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Aktualnie robot znajduje się w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina („Gwiezdne Miasteczko”) pod Moskwą, gdzie przechodzi różnego rodzaju testy. Informację o wysłaniu SAR-400 na ISS „w przeciągu dwóch lat” podały rosyjskie media 8 października 2013 roku. Podano również, że SAR-400 ma m.in. dokonywać wizualnej inspekcji Stacji/statków kosmicznych i dokonywać wymaganych prostych napraw – w szczególności tych bardziej niebezpiecznych dla ludzi.

Co ciekawe, w informacjach dotyczących SAR-400 często pojawiają się zapowiedzi wykorzystania tego robota w przyszłych misjach ku Księżycowi lub Marsowi. Jak na razie nie ma jednak żadnych oficjalnych rosyjskich planów lotów poza niską orbitę okołoziemską i raczej częściej pojawiają się doniesienia dotyczące maksymalnego wykorzystania ISS i/lub budowy nowej stacji orbitalnej tego państwa w dalszej przyszłości.

Na ISS od 2011 roku znajduje się amerykański robot Robonauta 2.

(CN)

{module [346]}

SAR-400 podczas testów / Credits - Roskosmos, NPO AT SAR-400 podczas testów / Credits - Roskosmos, NPO AT

Comments are closed.