Test silnika z elementami drukowanymi

0

Pod koniec sierpnia NASA przetestowała silnik rakietowy z największym jak dotąd elementem powstałym poprzez wydruk przestrzenny.

22 sierpnia NASA przeprowadziła udany “gorący” test silnika rakietowego zbudowanego z użyciem największego jak dotąd elementu wytworzonego dzięki drukarkom 3D. Silnik wygenerował około 9 ton-siły ciągu i według NASA jest ważnym krokiem na ścieżce obniżania kosztów dostępu do przestrzeni kosmicznej, jak i samego sprzętu wykorzystywanego w astronautyce.

Przetestowanym elementem wydrukowanym przestrzennie był iniektor paliwa. Podawał on ciekły tlen i gazowy wodór do komory spalania. Nowy iniektor był w stanie zasilić proces spalania generujący 10 razy większy ciąg niż poprzednie takie elementy, których wydruku 3D podjęła się amerykańska agencja. Sukces może leżeć w tym, że tym razem jego budowę zredukowano do 2 części, podczas gdy poprzednie miały ich nawet 115. Co ważne, iniektor nie jest nową konstrukcją, a jedynie przystosowaną do wydruku 3D wersją istniejącego urządzenia. Wstępna analiza zebranych danych wskazuje, że iniektor pracował bez zarzutu w ekstremalnych warunkach ciśnienia (984,4 tony na m. kw.) i temperatury (ok. 3316oC). 

{youtube}JntV442dB5o{/youtube}
Nagranie z testu silnika z iniektorem wydrukowanym przestrzennie / Credits: NASA

“Udany test drukowanego przestrzennie iniektora rakietowego przybliża NASA do udowodnienia, że ta innowacyjna technologia może zostać użyta do obniżenia kosztów sprzętu”, komentował Chris Singer, kierownik dyrektoriatu inżynierii przy Marshall Space Flight Center. NASA prowadzi badania nad wydrukiem części sprzętu używanego w lotach kosmicznych.

NASA użyło metody selektywnego wytapiania laserem proszku niklowo-chromowego, aby wytworzyć iniektor z 28 kanałami podającymi. Element nie jest największym w swojej klasie, ale konstrukcyjnie nie różni się od iniektorów takich silników jak RS-25.

Zobacz też:

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.