Start misji LADEE (07.09.2013)

0

Siódmego września o godzinie 05:27 CEST nastąpił udany start rakiety Minotaur V z bezzałogową misją księżycową LADEE. Do Srebrnego Globu sonda dotrze za nie mniej niż miesiąc.

Misja Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) to nowa wyprawa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ku Księżycowi. Jest to mała misja bezzałogowa – masa LADEE wynosi zaledwie 383 kg. Celem tej wyprawy jest zbadanie księżycowej egzosfery oraz analiza obecności pyłu w otoczeniu Srebrnego Globu. Misja naukowa planowana jest na sto dni.

Do startu rakiety Minotaur V z sondą LADEE doszło z ośrodka startowego w Wallops (wschodnie wybrzeże USA, na północ od Florydy, w stanie Wirginia). Do wyniesienia LADEE w przestrzeń kosmiczną wykorzystano rakietę Minotaur V firmy Orbital Sciences Corporation. Ten start, który był pierwszym lotem rakiety Minotaur V, nastąpił 7 września o godzinie 05:27 CEST i przebiegł zgodnie z planem. Nagranie ze startu prezentujemy poniżej.

{youtube}hf0SIRxXvRo{/youtube}
Start misji LADEE – 07.09.2013 / Credits – NASA TV

Sonda LADEE nie została wyniesiona bezpośrednio na trajektorię wiodącą w kierunku naszego naturalnego satelity. W ciągu najbliższego miesiąca sonda wykona trzy orbity wokół Ziemi, o coraz wyższym apogeum, by wreszcie zostać przechwyconą przez Srebrny Glob. Do wejścia na orbitę Księżyca dojdzie najwcześniej za miesiąc.

Po przechwyceniu przez Księżyc LADEE przez około 40 dni będzie przebywać na orbicie o wstępnej wysokości 250 km. Będzie to wstępna faza misji w pobliżu Srebrnego Globu. Pod koniec tej fazy LADEE powinna znajdować się na orbicie o wysokości około 70 km. Następnie dojdzie do zmiany parametrów orbity – punkt najniższy będzie znajdować się zaledwie 50 km nad powierzchnią Księżyca, a najwyższy – około 150 km. Na tej orbicie LADEE wypełni swoją misję naukową, która jest planowana na sto dni.

Aktualnie od ponad 4 lat wokół Księżyca krąży misja Lunar Recoinnaissance Orbiter oraz sondy ARTEMIS. Kilka innych misji bezzałogowych jest na różnych etapach planowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje chińska wyprawa Chang’e 3, której start powinien nastąpić jeszcze przed końcem tego roku. Będzie to pierwszy od lat 70. XX wieku lądownik księżycowy z łazikiem!

Misja LADEE jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także kompendium misji LADEE.

Zobacz także:

{module [346]}

Comments are closed.