Zaskakujące manewry chińskiego satelity SY-7

0

W ostatnich dniach doszło do zaskakujących manewrów chińskiego satelity SY-7. W tej chwili brak jakichkolwiek oficjalnych informacji wyjaśniających ze strony chińskiej. Pojawiło się natomiast kilka spekulacji, sugerujących militarny charakter tych manewrów.

Dziewiętnastego lipca tego roku Chiny wystrzeliły za pomocą rakiety CZ-4C trzy satelity o oficjalnie naukowym lub technologicznym przeznaczeniu. Satelity zostały nazwane Shiyan-7 (SY-7), Shijian-15 (SJ-15) oraz Chuangxin-3 (CX-3).

Kilka dni po starcie poinformowano, że jeden z tych satelitów jest wyposażony w prototypowe ramię robotyczne, mające służyć testom przed budową kilkumodułowej chińskiej stacji kosmicznej, obecnie planowanej na około 2020 rok. Nie podano jednak oficjalnie, który z tych trzech satelitów jest wyposażony w to ramię. Analizy (zachodnie) sugerowały, że SY-7 jest właśnie tym satelitą. Z kolei SJ-15 ma obserwować „kosmiczne śmieci”, a CX-3 być celem dla testów ramienia robotycznego. Warto w tym miejscu dodać, że w naszym artykule dotyczącym startu rakiety CZ-4C zadania poszczególnych były nieco inne.

W sierpniu doszło do dwóch dość zaskakujących manewrów SY-7. Dziewiątego sierpnia SY-7 zredukował swoją orbitę z około 900 do 650 km. Następnie, 16 sierpnia SY-7 dokonał kolejnego obniżenia swojej orbity do wysokości około 500 km. Dwa dni później SY-7 dokonał zbliżenia do innego chińskiego satelity – Shijian-7 (SJ-7) – na mniej niż kilkaset metrów. Ciekawostką jest fakt, że SJ-7 został wystrzelony w 2005 roku i dotychczas niewiele wskazywało na możliwość użycia tego satelity jako celu do manewrów innego chińskiego satelity. Od 18 sierpnia satelity SY-7 i SJ-7 przebywają w odległości do około dwóch kilometrów od siebie na orbicie o parametrach 565×610 km i nachyleniu około 97,6 stopnia.

Nieznane są powody, dla których SY-7 dokonał znaczącej zmiany orbity i spotkał się z satelitą wystrzelonym osiem lat temu, zamiast pozostawać na dłużej przy „pobliskim” CX-3. Niektóre źródła zachodnie spekulują, że może być to forma wojskowego testu, demonstrującego możliwość szybkiej zmiany orbity, podejścia do innego satelity oraz wykorzystania ramienia robotycznego. Jest także możliwe, że CX-3 doznał awarii, uniemożliwiającej bezpieczne demonstracje technologiczne i jako cel zapasowy wybrano satelitę SJ-7. W tym przypadku cel wojskowy manewrów SY-7 może być wątpliwy.

Co ciekawe, wydaje się, że wcześniej SY-7 dokonał zbliżenia do CX-3, choć na nie mniej niż około 2 kilometry. Wiadomo także, że z trójki satelitów wystrzelonych 19 lipca bardzo szybko odłączył SJ-15, powoli „dryfując” w dal od SY-7 i CX-3. Prawdopodobnie SJ-15 wykonuje własną misję, niepowiązaną z pozostałymi satelitami.

Czy SY-7 dokona pierwszego chińskiego robotycznego przechwycenia innego satelity na orbicie? Może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni i celem może okazać się satelita SJ-7. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje prawdopodobny wygląd satelity SY-7 podczas operacji zbliżania do celu – innego satelity.

(Z, Tw)

{module [346]}

Comments are closed.