Udany start rakiety Sapphire-1 (23.06.2013)

0

Duńskie stowarzyszenie Copenhagen Suborbitals wystrzeliło 23 czerwca amatorską rakietę Sapphire 1. Udało się uzyskać 8,2 km wysokości.

Copenhagen Suborbitals to organizacja non-profit pracująca nad stworzeniem taniego załogowego systemu suborbitalnego. Założona została w 2008 roku przez Kristiana von Bengstona oraz Petera Madsensa. Grupie udało się odnieść już spore sukcesy w budowie rakiet amatorskich.

Pierwszy lot zrealizowali w 2011 roku. Rakieta Heat 1X wzniosła się na zaledwie 2,8 km, ale udało się ją odzyskać. Rok później roku wystrzelili ważącą 160 kg rakietę Smaragd na wysokość 8,2 km.

{youtube}rva9J_3njnI{/youtube}
Sapphire 1 / Credits – Copenhagen Suborbitals

Celem Sapphire-1 był test aktywnego systemu naprowadzania. Rakietę o wysokości 6 metrów i masie 206 kg wystrzelono z platformy na Bałtyku, blisko duńskich wód terytorialnych. Paliwem jest poliuretan, zaś utleniaczem tlenek diazotu. ISP wynosi 181 sekund.

Co prawda nie udało się odzyskać rakiety, ale wszystkie dane udało się odebrać przez ekipę naziemną.

W ciągu najbliższych kilku lat Copenhagen Suborbitals zamierza przeprowadzić loty suborbitalne. Do tego celu buduje małą, jednoosobową kapsułę Tycho Brache. Ma ona zaledwie 64 cm szerokości, zaś astronauta odbywałby lot w pozycji stojącej!

{module [346]}

Comments are closed.