Równikowe jezioro na Tytanie

0

Od dawna wiadomo, że na biegunach Tytana, największego księżyca Saturna, znajdują się morza i jeziora ciekłego metanu. Nikt nie podejrzewał, że zbiorniki tej cieczy mogą znajdować się w okolicach równika tego księżyca.

Niedawne odkrycie, dokonane przy udziale sondy Cassini i opublikowane na łamach Science, wykazuje istnienie stosunkowo dużego jeziora metanu (powierzchnia ok. 2000 km2) na niskich szerokościach „tytanograficznych”. Zbiornik cieczy jest bardzo płytki, jego średnia głębokość wynosi około 1 metra.

Istnienie takiego obiektu na równiku zaburza istniejące modele cyklu metanu w atmosferze planety. Opadający w postaci deszczy na równiku metan powinien w całości wyparować i poprzez cyrkulacje atmosferyczne zostać przetransportowany w okolice biegunów. Tam, pod wpływem niskich temperatur, metanowy gaz skrapla się zasilając morza i jeziora.

Taki model nie uwzględnia istnienia długowiecznych zbiorników wodnych w okolicach równika. Skąd zatem nowoodkryte jezioro? Naukowcy przypuszczają, że jest ono zasilane spod powierzchni, jak ziemskie oazy. Podpowierzchniowe zbiorniki metanu mogą znajdować się na niższych szerokościach geograficznych, przebijając się przez skorupę wodnego lodu i tworząc „źródła” w okolicach równika Tytana.

Dostrzeżenie jeziora było możliwe dzięki instrumentom sondy Cassini takim jak radar oraz spektrometr podczerwieni. Obserwacja jezior w paśmie widzialnym jest niemożliwa ze względu na szczelną zasłonę atmosfery księżyca.

Tytan jest jednym z najciekawszych obiektów w Układzie Słonecznym. Każde kolejne odkrycie unaocznia złożone procesy zachodzące pod jego powierzchnią, na powierzchni i w atmosferze.

Źródło: NASA/JPL

{module [346]}

Comments are closed.