NOAA zamówiła dwa kolejne GOES-y

0

NOAA zamówiła w firmie Lockheed Martin dwa kolejne satelity GOES.

Amerykańska Narodowa Agencja Oceanu i Atmosfery zamówiła w firmie Lockheed Martin dwa następne satelity serii GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite). Mają one trafić na orbitę w kwietniu 2019 i październiku 2024 roku. Nowe statki, GOES-T i GOES-U, będą niemal identyczne z budowanymi obecnie przez LM satelitami GOES-R i S. 

Zawarty kontrakt stanowi opcję wcześniejszej umowy zawartej między LM a NOAA. Opcja na GOES-T została wyceniona na 175,9 mln. USD, a na GOES-U na 139,7 mln. USD. Nowozamówione satelity mają zapewnić kontynuacje obserwacji pogodowych do 2036 roku.

Statki GOES-R, S, T i U, stanowią serię R (piątą w historii sięgającej roku 1974) satelitów Geostationary Operational Environmental Satellite. Oparte są o platformę A2100. Będą miały masę około 3 ton. Satelity będą wyposażone w instrumenty umożliwiające obserwację pokrywy chmur, pomiar opadów, pomiar prędkości wiatrów. Jako pierwsze będą też wyposażone w detektory piorunów. Będą również monitorowały aktywność słoneczną i pogodę kosmiczną. Zostaną umieszczone na orbicie geostacjonarnej nad dwoma różnymi punktami globu: nad Pacyfikiem (obserwacje zachodnich USA) i nad Atlantykiem (wschodnie USA). Trzeci będzie pozostawiony w trybie gotowości.

NOAA nie podała kto będzie odpowiedzialny za wyniesienie statków.

Tym czasem na przełomie kwietnia i maja na statku GOES-R został zainstalowany pierwszy instrument naukowy: Extreme Ultraviolet and X-ray Irradiance Sensors (EXIS – czujnik irradiancji ekstremalnego promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego). GOES-R ma zostać umieszczony na orbicie za dwa lata, w 2015.

(NOAA)

{module[346]}

Comments are closed.