LADEE przechodzi testy środowiskowe

0

Zakończone zostały testy środowiskowe budowanej obecnie księżycowej sondy LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), której misja rozpocznie się w sierpniu tego roku.

W pozytywnie zakończonych testach zweryfikowano zdolność sondy do zniesienia trudnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej (dużych wahań temperatury oraz próżni). Seria testów nosiła nazwę TVAC (Thermal-Vacuum) i została przeprowadzona w ośrodku Ames Research Center agencji NASA w Moffett Field w Kalifornii.

Wcześniej przeprowadzone zostały testy mechaniczne, m.in. wibracyjne i akustyczne, które potwierdziły, że sonda zniesie podróż na orbitę, będąc wystawiona na mocne oddziaływania dynamiczne. W następnej kolejności wykonane zostaną testy radiowego systemu komunikacyjnego sondy LADEE w celu sprawdzeniu zgodności tegoż z sieciami Near-Earth i Deep Space Communication.

Zgodność z sieciami nadawczo-odbiorczymi będzie niezwykle istotna w trakcie trwania misji sondy LADEE. Po oddzieleniu się od rakiety nośnej (Minotaur V) kontrolerzy za pomocą sieci Near-Earth nawiążą kontakt z sondą i wprowadzą ją na orbitę prowadzącą do Księżyca. W trakcie lotu do naszego najbliższego satelity oraz już w trakcie trwania badań naukowych sonda będzie nadawała informacje do stacji naziemnych sieci Deep Space Network, rozlokowanych w różnych miejscach na Ziemi.

Po zakończeniu testów komunikacyjnych, wykonane zostaną finalne testy sprawności, które potwierdzą ostatecznie gotowość LADEE do misji po przeprowadzonych testach mechanicznych, TVAC i komunikacyjnych.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.