Rozbłysk klasy X2.8 (13.05.2013)

0

Trzynasty maja 2013 roku na trwale zapisze się w historii obecnego cyklu aktywności słonecznej. Tego dnia nastąpiły dwa rozbłyski klasy X. Co więcej, te rozbłyski nastąpiły w odstępie kilku godzin, co jest pierwszym takim wydarzeniem w tym cyklu.

Gdy kilkanaście godzin temu pisaliśmy o rozbłysku klasy X1.8 z grupy na krawędzi tarczy słonecznej, nie spodziewaliśmy się, że za kilka godzin nastąpi kolejny rozbłysk klasy X. Co prawda już raz się zdarzyło w tym cyklu, że nastąpiły dwa rozbłyski klasy X tego samego dnia, jednakże kolejny rozbłysk nastąpił w trakcie spadku aktywności po pierwszym. W przypadku rozbłysków z 13 maja możemy mówić o „odizolowanych” wydarzeniach, gdyż oddzielał je odstęp dziewięciu godzin. Co więcej, pomiędzy tymi rozbłyskami nastąpił jeden słabszy rozbłysk klasy M1.3 i kilka klasy C.

Drugi rozbłysk, któremu poświęcony jest ten artykuł, był klasy X2.8 a jego maksimum nastąpiło o godzinie 18:05 CEST. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku, trzeci względem mocy w całym tym cyklu i najsilniejszy od 7 marca 2012 roku. Podobnie jak wcześniejszy rozbłysk tego dnia, i ten rozbłysk wybił koronalny wyrzut masy, nie skierowany jednak ku Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy X2.8 z 13 maja 2013.

{module [526]}
{youtube}{/youtube}

Rozbłysk klasy X2.8 – 13.05.2013 / Credits – NASA, SDO, ve3en1

Grupa prawdopodobnie otrzyma numer 1748 i przez następne dwa tygodnie będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Przez najbliższy tydzień bedą rosnąć szanse na efekty geomagnetyczne związane z rozbłyskami wywołanymi przez tę grupę.  

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

{module [346]}

Comments are closed.