Proton wynosi satelitę Eutelsat 3D

0

Kilka godzin temu nastąpiło wyniesienie satelity telekomunikacyjnego dla firmy Eutelsat za pomocą rosyjskiej rakiety Proton. W chwili obecnej trwa umieszczanie satelity na odpowiedniej orbicie.

 

Posiadający masę niemal 5,5 tony satelita Eutelsat 3D wyniesiony został za pomocą rakiety Proton-M z kosmodromu Bajkonur dzisiaj o godzinie 18:02 CEST. W chwili obecnej realizowany jest proces dostarczania satelity na orbitę transferową do geostacjonarnej za pomocą stopnia Briz-M. Planowo zakończenie tego procesu powinno mieć miejsce około godziny 3:15 CEST, już w środę, 15 maja. Docelowo ta jednostka umieszczona zostanie na orbicie geostacjonarnej na 3 stopniu długości geograficznej wschodniej, gdzie będzie pracować około 15 lat.

{youtube}gMwWpdXaNZ4{/youtube}

Materiał wideo ze startu rakiety Proton-M z satelitą Eutelsat 3D / Credits: ILS, SpaceVidsNet

Satelita telekomunikacyjny Eutelsat 3D, zbudowany przez firmę Thales Alenia Space, transmitował będzie sygnały wideo, danych oraz inne na obszar Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Kampania startowa prowadzona była przez producenta rakiet Proton – Zakłady Kruniczewa z Rosji, oraz amerykańską firmę zajmującą się komercyjną sprzedażą usług wynoszenia ładunków za pomocą tych rakiety – International Launch Services (ILS).

Dzisiejszy start rakiety Proton był:

  • 386. startem rakiety Proton od 1965 roku
  • 80. startem rakiety Proton realizowanym przez firmę ILS od 1996 roku
  • 65. startem rakiety Proton z wykorzystaniem górnego stopnia Briz-M od 2001 roku
  • 9. startem z ładunkiem, który zbudowany został przez Thales Alenia Space
  • 7. startem z ładunkiem dla firmy Eutelsat
  • 3. startem rakiety Proton w 2013 roku.

(ILS)

{module[346]}
{module[346]}

Comments are closed.