Pierwszy rozbłysk klasy X w 2013 roku (13.05.2013)

0

Po raz pierwszy w tym roku Słońce wytworzyło rozbłysk najsilniejszej klasy X. O 04:17 CEST nastąpiło maksimum rozbłysku klasy X1.7 z grupy jeszcze za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej.

Od wielu miesięcy obserwowaliśmy bardzo niską aktywność słoneczną, wręcz przeczącą zbliżaniu się do maksimum obecnego cyklu. Ostatni rozbłysk klasy X zanotowano 23 października 2012 roku – później obserwowano jedynie rozbłyski klasy M, najczęściej jej dolnych stanów.

Sytuacja zmieniła się na początku kwietnia, kiedy to zaobserwowano pierwsze rozbłyski średnich stanów klasy M. Miesiąc później, na początku maja, zaobserwowano kolejne, silniejsze rozbłyski klasy M. Wciąż jednak nie zarejestrowano żadnego rozbłysku klasy X.

Wreszcie, po ponad sześciu miesiącach, Słońce wygenerowało rozbłysk klasy X. Do tego wydarzenia doszło we wczesnych godzinach rannych (czasu polskiego) 13 maja, a źródłem był aktywny obszar znajdujący się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej. Był to rozbłysk klasy X1.7 a jego maksimum przypadło na 04:17 CEST. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, który nie był jednak skierowany ku Ziemi.

Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują moment fazy maksymalnej rozbłysku klasy X1.7. Zdjęcia zostały wykonane przez sondę Solar Dynamics Observatory.

{youtube}_cXHkxaPQ6E{/youtube}

Rozbłysk klasy X1.7 – 13.05.2013 / Credits – NASA, SDO, ve3en1

Już niebawem ten obszar powinien pojawić się po stronie widocznej z Ziemi. Następnie, przez kolejne dwa tygodnie ta grupa plam będzie dostępna do obserwacji z naszej planety a maksimum jej efektów geomagnetycznych powinno wystąpić za około 7-10 dni.

Warto tu dodać,  że przed tym rozbłyskiem klasy X doszło do dwóch rozbłysków klasy M, które nastąpiły w godzinach wieczornych 12 maja. Oba rozbłyski wywołała grupa o numerze 1745.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

W momencie rozbłysku klasy X1.7 - 13.05.2013 / Credits - NASA, SDO Moment fazy maksymalnej rozbłysku klasy X1.7 z 13.05.2013 / Credits - NASA, SDO

Comments are closed.