Przelot samolotu Solar Impulse z Kalifornii do Arizony

0

Rozpoczęła się tegoroczna kampania przelotu zasilanego energią słoneczną samolotu Solar Impulse w poprzek Ameryki Północnej. Pierwszy odcinek przelotu pomiędzy San Francisco i Phoenix został pokonany bez problemów.

Pierwszy odcinek kampanii „2013 Across America” zakończony został pomyślnie 4 maja tuż po północy czasu lokalnego na pasie lotniska w Phoenix (stan Arizona, USA). Samolot solarny HB-SIA pilotował Bertrand Piccard. Celem tegorocznej kampanii jest przelot samolotem z zachodniego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Głównym celem założycieli inicjatywy jest przelot tym samolotem dookoła Ziemi, co wstępnie zaplanowane zostało na okres od kwietnia do czerwca w 2014 roku. Ta podróż zostanie już przeprowadzona z wykorzystaniem budowanego aktualnie drugiego egzemplarza samolotu o nazwie HB-SIB.

Solar Impulse to całkowicie zasilany energią słoneczną szwajcarski samolot ze skrzydłami pokrytymi panelami słonecznymi. Samolot napędzany jest czterema silnikami elektrycznymi o mocy 10 koni mechanicznych każdy, dzięki którym uzyskuje się średnią prędkość przelotową 50-70 km/h. Rozpiętość skrzydeł wynosi 63,4 metra, a waga samolotu to 1,5 tony. Maksymalna wysokość lotu wynosi wynosi 8500 m. Projekt narodził się na lozańskiej École Polytechnique Fédérale.

Już niebawem podjęta będzie próba przelotu drugiego odcinka, tymczasem jednak w Phoenix zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć solarny samolot z bliska podczas dedykowanych pokazów.

Postępy kampanii „2013 Across America” śledzić można na stronie projektu. W czasie przelotu dostępne są online dane z urządzeń na samolocie. Dodatkowo transmitowany jest obraz na żywo m.in. z kokpitu oraz spod samolotu. Tegoroczna kampania poprzedzona została lotami technicznymi w kwietniu, o rozpoczęciu których pisaliśmy w tym artykule.

(SI)

{module[346]}

Comments are closed.