Chiny wystrzeliły satelitę Zhongxing-11

0

Wczoraj, 1 maja, o godzinie 18.06 CEST, z kosmodromu Xichang nastąpił start satelity komunikacyjnego Chinsat 11 (Zhongxing-11) na pokładzie rakiety CZ-3B.

Rakieta pozostawiła swój ładunek – pięciotonowego satelitę – na orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO). Stąd po kilku tygodniach przy użyciu własnego napędu Chinasat 11 samodzielnie dotrze do swego miejsca przeznaczenia, tj. do orbity geostacjonarnej (GEO).

Chinasat 11 jest prawdopodobnie najcięższym, posiadającym największą moc satelitą wyprodukowanym przez Państwo Środka. Masa tego satelity to około 5000 kg a moc wyjściowa – 10,5 kW. Przez najbliższe 15 lat będzie on świadczyć usługi dla nadawców komercyjnych i komunikacyjnych, przy użyciu transponderów pasm C i Ku, a swoim zasięgiem obejmie obszary Azji, Afryki i Australii.

Satelita został wyprodukowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST). Jego budowa opiera się na platformie DFH-4 (Dongfanghong-4), tj. magistrali satelitarnej, cechującej się zaawansowaną technologią, długim okresem żywotności, składającej się z napędu, obsługi modułów, paneli słonecznych i 3-osiowego systemu stabilizacyjnego. Aplikacje DFH-4 znajdują zastosowanie także w zakresie telefonii satelitarnej i innych obszarach.

Chinasat 11 wyposażony jest w trzy anteny do odbierania sygnałów i dwie anteny transmisyjne, a także zaopatrzony jest w sprzęt do minimalizowania zagłuszania odbioru.

Misja Chinasat 11 jest drugim chińskim startem i dwudziestym na całym świecie w 2013 r. To także pierwszy tegoroczny start z kosmodromu Xichang, z którego w sumie odbyło się 78 udanych misji. Kolejny start odbędzie się 4 maja o godzinie 04:06 CEST. Tym razem europejska rakieta Vega wyniesie z kosmodromu Kourou trzy satelity – w tym pierwszego estońskiego.

{module [346]}

Rakieta CZ-3B / Credits - CNSA

Comments are closed.