Start CZ-4C z trójką satelitów Yaogan-31 01

0

Dziesiątego kwietnia doszło do startu chińskiej rakiety CZ-4C. Na pokładzie rakiety znalazły się satelity prawdopodobnie służące do zwiadu elektronicznego.

Do startu rakiety CZ-4C doszło 10 kwietnia o godzinie 06:25 CEST z kosmodromu Jiuquan. Start przebiegł prawidłowo o trójka satelitów o wspólnym oznaczeniu Yaogan-31 01 znalazła się na orbitach o wysokości około 1000×1100 km i nachyleniu 63,4 stopnia.

Start CZ-4C z Yaogan 31 01 / Credits – CCTV

Oficjalne chińskie źródła twierdzą, że Yaogan-31 (w oficjalnych przekazach opisywany w liczbie pojedynczej) ma służyć do cywilnych obserwacji Ziemi dla rolnictwa i wsparcia przy katastrofach naturalnych. Według źródeł zachodnich Yaogan-31 to trzy satelity mające przeznaczenie wojskowe.

Mają one służyć do zwiadu elektronicznego, w szczególności lokalizacji obcych statków na oceanach, podobnie jak amerykańskie satelity Naval Ocean Surveillance System (NOSS). Wcześniejsze generacje satelitów NOSS operowały w trójkach i można przypuszczać, że Yaogan-31 ma takie samo przeznaczenie.

W ostatnich latach Chiny znacznie rozbudowały swoje możliwości zwiadu elektronicznego na morzach. Zostały wyniesione serie satelitów Yaogan, z których przynajmniej sześć startów (od 2010 roku) składało się z trzech satelitów wyniesionych za pomocą rakiety CZ-4C. Niewątpliwie ma to związek z budową chińskiej marynarki wojennej, sporem o wyspy Spratly oraz rozbudową flot w innych państwach (np. Japonia i Korea Południowa).

(LK, NSF, PFA)

Comments are closed.