Pierwszy lot Angary w 2014 roku

0

Pierwszy lot nowej rosyjskiej rakiety nośnej Angara planowany jest na przyszły rok.

Zastępca ministra obrony, generał broni Oleg Ostapenko powiedział, że dziewiczy lot nowej rakiety nośnej z rodziny Angara odbędzie się dopiero w 2014 roku. “Mamy nadzieję na rok 2014. Ale wszystko zależy od przemysłu, jak szybko może zbudować rakietę”, mówił w środę Ostapenko. Na budowę czeka też stanowisko startowego na terenie kosmodromu w Plesiecku. Wypowiedź generała oznacza przesunięcie startu o rok, bo wcześniej mówiono o roku 2013.

Projekt rakiet Angara rozwijany jest od 1995 roku. Rakiety tej rodziny mają mieć udźwig od 2 do 45 ton. Ich budowa ma być modułowa, podobnie jak amerykańskiej EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle), oparta na wspólny człon URM.

Rakieta ma zwiększyć niezależność Federacji Rosyjskiej od kazachskiego kosmodromu w Bajkonurze. Angary pozwolą bowiem na wynoszenie cięższych ładunków ze wspomnianego Plesiecka oraz z budowanego kosmodromu Wostocznyj.

Ostapenko powiedział również, że data pierwszego startu lekkiej rakiety Sojuz-2.1V zostanie określona w maju, gdyż ostatnie próby silników zakończyły się niepowodzeniem.

(RIA Nowosti)

{module[346]}

Zestawienie rakiet rodziny Angara. Nośność dla startu z Plesiecka / Credits: Rakieta Angara w zakładach im. Kruniczewa / Credits: Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa

Comments are closed.