Udane starty rakiet CZ-2D i Sojuz 2-1b (26.04.2013)

0

Dwudziestego szóstego kwietnia odbyły się dwa starty rakiet – chińskiej CZ-2D i rosyjskiej Sojuz 2-1b. Oba starty zakończyły się sukcesem. Na pokładzie chińskiej rakiety znajdowały się cztery satelity.

Pierwszy ze startów z 26 kwietnia to lot chińskiej rakiety CZ-2D (Długi Marsz-2D). Start nastąpił o godzinie 06:13 CEST. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje start rakiety CZ-2D. Był to pierwszy chiński start w 2013 roku. Na pokładzie tej rakiety znalazły się cztery satelity:

  • Gaofen-1, będącego częścią chińskiego cywilnego systemu obserwacji Ziemi. Ten satelita ma masę 1266 kg, jest zbudowany na bazie platformy CAST-2000. Gaofen-1 jest wyposażony w kamerę panchromatyczną o maksymalnej rozdzielczości 2 metrów oraz multispektralną o rozdzielczości 8 metrów. Czas misji Gaofen-1 przewidywany jest na około 5 lat.
  • Turksat-3USat, będący tureckim zminiaturyzowanym satelitą standardu CubeSat 3U. Ten satelita został zbudowany przez uniwersytet techniczny w Istanbule i jest wyposażony w kamerę oraz transponder UHF/VHF.
  • NEE-01 Pegasso z Ekwadoru, będący zminiaturyzowanym satelitą standardu CubeSat 1U. NEE-01 Pegasso jest wyposażony w rozkładane panele słoneczne oraz kamerę zdolną do obrazowania w zakresie widzialnym oraz podczerwonym.
  • Cubebug 1 z Argentyny, który jest zminiaturyzowanym satelitą standardu CubeSat 2U. Na pokładzie Cubebug 1 znajduje się m.in. kamera niskiej rozdzielczości.

Niespełna godzinę i dziesięć minut później, o 07:23 CEST, nastąpił start drugiej rakiety. Tym razem za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz 2-1b na orbitę wyniesiono satelitę Kosmos-2485, będącego częścią systemu nawigacyjnego GLONASS. Ten satelita został wyniesiony na średnią orbitę okołoziemską (MEO), gdzie zazwyczaj się umieszcza systemy nawigacyjne. Doprowadzenie do docelowej orbity nastąpiło o godzinie 10:55 CEST.

Wraz z tymi dwoma lotami łącznie w kwietniu przeprowadzono sześć startów rakiet. Jest możliwe, że przed końcem tego miesiąca jeszcze dojdzie do jednego startu – irańskiej rakiety Safir, ale brak tutaj oficjalnych informacji. Natomiast już za kilka dni, 1 lub 2 maja, dojdzie do kolejnego chińskiego startu. Tym razem rakieta CZ-3B wyniesie satelitę Zhongxing-11.

(AW, SFN, NSF, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.