Pierwszy lot rakietowy SpaceShipTwo (29.04.2013)

0

Po latach prac, testów i opóźnień, firma Virgin Galactic dokonała pierwszego lotu rakietowego SpaceShipTwo. Do lotu doszło 29 kwietnia, pomiędzy godziną 16:00 a 17:00 CEST. (Zaktualizowany! Nagranie!)

Pojazd SpaceShipTwo (SS2) jest budowany i testowany od połowy poprzedniej dekady, jako „spadkobierca” dokonań pojazdu SpaceShipOne. W 2005 roku firma Virgin Galactic przewidywała pierwsze loty rakietowe już w 2007 roku. Tak się jednak nie stało – testy SS2 okazały się być znacznie trudniejsze niż to zakładano, stąd doszło do kilkuletniego opóźnienia. Dopiero w ostatnich kilkunastu miesiącach obserwowaliśmy większą intensywność testowych lotów ślizgowych, których zwieńczeniem był lot z 12 kwietnia 2013 roku. W trakcie tego lotu przetestowano system wtłaczania utleniacza do komory silnika SS2, bez zapłonu. Test zakończył się pozytywnie i nic nie stało już na przeszkodzie by dokonać pierwszego lotu rakietowego.

Dwudziestego dziewiątego kwietnia pojazd SS2 po raz pierwszy odpalił silnik rakietowy w trakcie lotu. Start SS2, podwieszonego pod samolot WhiteKnightTwo (WK2), nastąpił o godzinie 16:00 CEST. Za sterami SS2 zasiadło dwóch pilotów. Lot rozpoczął się z Mojave Spaceport w Kalifornii (USA), o poranku. Tuż po godzinie 16:50 CEST nastąpiło uwolnienie SS2 a następnie odpalenie silnika rakietowego tego pojazdu. Było to krótkie odpalenie, które trwało zaledwie 10-15 sekund (Aktualizacja: odpalenie silnika rakietowego trwało 16 sekund). Pomimo tak krótkiego odpalenia silnika, SS2 prawdopodobnie przekroczył prędkość dźwięku. Oznaczenie tego lotu to PF01 czyli “Powered Flight 01”. Poniższe nagranie prezentuje lot PF01.

{youtube}Pln9JKEjFks{/youtube}

Lot PF01 / Credits – virgingalactic

Po zakończeniu pracy silnika SS2 rozpoczął się lot ślizgowy, zakończony lądowaniem na lotnisku Mojave. Lądowanie nastąpiło tuż po 17:00 CEST.

W ciągu najbliższych kilku godzin powinna nastąpić publikacja kolejnych zdjęć i nagrań oraz danych na temat lotu. Wówczas nastąpi aktualizacja tego artykułu. (Aktualizacja) Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje SS2 tuż po odpaleniu silnika rakietowego. Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje lot PF01, a trzecie – WK2 i SS2 przed startem. Ostatnie zdjęcie prezentuje inne ujęcie SS2 w trakcie z włączonym napędem rakietowym.

Aktualizacja, godzina 20:00 CEST (29.04.2013) – pojawiły się szczegółowe dane na temat lotu PF01. Pojazd SS2 osiągnął maksymalną prędkość 1,22 Mach i wysokość 17130 metrów. Silnik rakietowy pracował zgodnie z oczekiwaniami. Odpalenie silnika rakietowego trwało 16 sekund. Samodzielny lot SS2 trwał 16 minut.

Jeśli chciałbyś otrzymywać podobne informacje – polub nasz profil w serwisie Facebook.

(PFA, Tw, VG)

{module [346]} 

Lot PF01 / Credits - Virgin Galactic

Przed lotem z 29 kwietnia 2013 / Credits - Virgin GalacticLot PF01 / Credits - Virgin Galactic

Comments are closed.