Awaria rakiety Zenit-3SL – zawiniła pompa hydrauliczna?

0

Zakończono badania okoliczności awarii rakiety Zenit-3SL w usłudze Sea Launch. Okazuje się, że zawiniła pompa hydrauliczna, służąca do sterowania lotu rakiety.

Pierwszego lutego tego roku, o godzinie 07:56 CET nastąpił start rakiety Zenit-3SL w usłudze Sea Launch. Do startu doszło z platformy Odyssey, która wówczas znajdowała się na Pacyfiku, na równiku. Ładunkiem tej rakiety był satelita telekomunikacyjny Intelsat-27.

Start zakończył się niepowodzeniem. Zaledwie kilkadziesiąt sekund po starcie silniki pierwszego stopnia wyłączyły się i rakieta spadła do wód Pacyfiku. Utracono satelitę. Szybko rozpoczęły się prace komisji, które miały zbadać okoliczności tej awarii.

Dwa dni temu opublikowano raport prac komisji. Okazuje się, że zawiniła pompa hydrauliczna służąca do sterowania lotem rakiety. Do końca pracy pompy doszło już 3,9 sekundy po starcie, przez co stopniowo rakieta Zenit-3SL zaczęła zbaczać z kursu, wymuszając automatyczne awaryjne wyłączenie silników. Raport komisji podkreśla, że błędy produkcyjne i kontroli jakości były odpowiedzialne za awarię pompy hydraulicznej. Komisja nie znalazła żadnych innych przyczyn awarii.

Dwa pierwsze stopnie rakiety Zenit-3SL są produkowane na Ukrainie. Już wcześniej rosyjscy eksperci obwiniali jakość ukraińskich produktów dla rakiety Zenit-3SL, co może mieć także pewne podłoże natury politycznej. Z drugiej strony, komisja zidentyfikowała potrzebne zmiany, jakie muszą być wprowadzone do produkcji pomp hydraulicznych.

Jest możliwe, że do następnego lotu rakiety Zenit-3SL dojdzie jeszcze przed końcem tego roku. Ponadto, może dojść do lotów tej rakiety z Bajkonuru w ramach usługi Land Launch, choć dokładne daty startów nie są znane. Sea Launch jest w tej chwili w dość trudnej sytuacji finansowej, gdyż wcześniejsza awaria tej rakiety – z 30 stycznia 2007 roku, doprowadziło do czasowego zbankrutowania firmy, wstrzymania lotów i wymusiła restrukturyzację udziałowców. W efekcie, pomiędzy kwietniem 2009 a wrześniem 2011 nie odbył się żaden lot w ramach usługi Sea Launch. Natomiast od września 2011 do grudnia 2012 nastąpiły cztery udane lotu rakiety Zenit-3SL, po których nastąpiła opisywana w tym artykule awaria. Jest jednak dość możliwe, że usługa Sea Launch będzie nadal borykać się z problemami technicznymi i finansowymi, przez co loty rakiet Zenit-3SL będą mniej atrakcyjne dla operatorów satelitów.

(SL, SFN)

{module [346]}

Comments are closed.