Koniec misji Herschela!

0

ESA poinformowała o zakończeniu pracy Kosmicznego Obserwatorium Herschela.

Europejska Kosmiczna poinformowała dzisiaj, że Kosmiczne Obserwatorium Herschela wyczerpało zapas chłodziwa, ciekłego helu, i tym samym zakończyło swoją trzyletnią misję obserwacji Wszechświata.

Zdarzenie oczywiście nie jest niespodziewane. W ten sposób kończą się misje wszystkich satelitarnych misji obserwujących kosmos w podczerwieni. Aby oglądać szczegółowo słabe, odległe obiekty świecące w zakresie podczerwieni, potrzebne do tego czujniki muszą być odpowiednio schłodzone.

Herschel rozpoczął misję 14 maja 2009 (wraz z sondą Planck), wioząc z sobą do punktu równowagi L2 układu Ziemia-Słońce 2300 litrów ciekłego helu. Ciekły hel zaczął już wyparowywać z sondy w momencie jej startu, i powoli ulatniał się ze zbiornika przez cały czas trwania misji.

Informacja o wyczerpaniu się helu nadeszła w poniedziałek po południu na początku rutynowej sesji komunikacyjnej ze stacją naziemną w zachodniej Australii. Zaraz potem odnotowano powolny wzrost temperatury instrumentów satelity, co potwierdziło informację o zużyciu całego chłodziwa.

“Herschel przekroczył wszystkie nasze oczekiwania, gromadząc nieoceniony zbiór danych, które będą zajmować astronomów jeszcze przez wiele lat”, powiedział prof. Alvaro Giménez Cañete, dyrektor ESA ds. nauki i zdalnej eksploracji. Herschel wykonał ponad 35 000 obserwacji naukowych pracując przez ponad 25 000 godzin na rzecz 600 programów obserwacyjnych. Do tego należy również doliczyć kolejne 2 000 godzin kalibracji przyrządów, z czego dane również mają wartość naukową. Zebrane przez Obserwatorium dane gromadzone są przez European Space Astronomy Centre koło Madrytu.

“Herschel umożliwił nam wgląd w tajemniczy obraz Wszechświata, pokazując nam wcześniej nieoglądane procesy narodzin gwiazd i formowania się galaktyk, pozwalając wyśledzić wodę w molekularnych obłokach nowopowstających gwiazd, w dyskach protoplanetarnych, i w ogonach komet”, wyliczał zasługi Kosmicznego Obserwatorium Herschela Göran Pilbratt, naukowiec pracujący przy misji Herschela.

Zobacz też:

(ESA)

{module[346]}

Comments are closed.