Progress M-17M opuścił ISS

0

Rosyjski statek zaopatrzeniowy Progress M-17M odcumował wczoraj od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po ponad pięciu miesiącach wspólnego lotu.

Progress M-17M przycumowany był do modułu Zwiezda. W chwili, gdy opuszczał Stację, znajdowała się ona nad północnym obszarem Chin. Cały proces odcumowania obserwowali i sfotografowali rosyjscy członkowie załogi ISS. Za kilka dni statek ponownie wejdzie w atmosferę ziemską, gdzie spali się ponad Pacyfikiem.

Niespełna pół roku wcześniej, 31 października 2012 r. Progress M-17M przybił do ISS, wioząc na pokładzie niemal 3 tony ładunku dla załogi. Odłączając się, zabiera ze sobą śmiecie, niepotrzebny sprzęt i inne odpady ze Stacji, które wraz z nim ulegną zniszczeniu.

Warto tu przypomnieć, że start Progressa M-17M był drugim, z cyklu trzech startów, w których stosowano przyśpieszony schemat launch-to-rendezvous, w miejsce tradycyjnego, dwudniowego lotu w kierunku Stacji.

Załadowany odpadami i zużytym materiałem Progress M-17M pozostawił miejsce do cumowania swojemu następcy – Progressowi M-19M. Już niedługo, 24 kwietnia, wystartuje on z kazachskiego kosmodromu Bajkonur.

{module [346]}

Comments are closed.