TechDemoSat-1 – brytyjski satelita technologiczny

0

W trzecim kwartale tego roku wystartuje brytyjski mały satelita technologiczny o nazwie TechDemoSat-1. Jest to bardzo ciekawy satelita, zbudowany z wielu innowacyjnych komponentów.

W ostatnich miesiącach obserwujemy intensyfikację działań kosmicznych Wielkiej Brytanii. W listopadzie zeszłego roku, podczas Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ze strony brytyjskiej padły odważne deklaracje, m.in. dotyczące dołączenia do programu lotów załogowych. Ogłoszono także ambitne plany rozwoju brytyjskiego sektora kosmicznego, które ma koordynować nowo powołana UK Space Agency (UK SA). Długoterminowym celem UK SA jest wyraźne zwiększenie zatrudnienia (wg niektórych źródeł nawet do 100 tysięcy pracowników) oraz zwiększenie wartości sektora do 30 miliardów funtów w 2030 roku z 9 miliardów w 2010 roku.

Niedawno opublikowano kolejne informacje o projekcie, który pozwoli na dalszy rozwój sektora kosmicznego w Wielkiej Brytanii. Jest to projekt, który ma przyczynić się do walidacji brytyjskich technologii, wytworzonych przez wiele różnych firm z tego sektora oraz jednostek badawczo-rozwojowych. Większość z tych firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), specjalizujących się w wybranych niszach technologicznych. Projekt satelitarny nazywa się TechDemoSat-1.

{module [346]}

TechDemoSat-1 (TDS-1) będzie mieć masę około 150 kg i jest budowany w oparciu o platformę małego satelity SSTL-150, która jest konstrukcją brytyjskiej firmy SSTL. Na pokładzie TDS-1 znajdzie się nie mniej niż osiem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które docelowo będą oferowane jako komercyjne produkty na ogólnoświatowym rynku kosmicznym. TDS-1 ma mieć wielkość około jednego metra sześciennego.

Na pokładzie TDS-1 zostaną zainstalowane różne podzespoły, takie jak zaawansowany i zminiaturyzowany komputer pokładowy, nowe rodzaje paneli słonecznych i nowy system ładowania pokładowych baterii. Ponadto, na pokładzie TDS-1 zostaną zainstalowane systemy mierzenia poziomu promieniowania, spektrometr cząstek i deorbitacji. Uwagę zwraca także zminiaturyzowany system orientacji satelity. Jest to kompletny system orientacji w trzech osiach, dedykowany satelitom typu CubeSat. 

Start TDS-1 nastąpi w trzecim kwartale tego roku na pokładzie rakiety Sojuz. Nazwa „TechDemoSat-1” sugeruje, że kolejne podobne projekty będą realizowane w następnych latach. Z pewnością seria takich satelitów przyniesie pozytywne efekty dla brytyjskiego sektora kosmicznego, gdyż klienci danych rozwiązań czy podzespołów będą chcieli zakupić przetestowany produkt, nie tylko na Ziemi ale i na orbicie.

Warto tu dodać, że wielu przedstawicieli europejskiego sektora kosmicznego uważa, że brak obecnie programu misji demonstracyjnych/technologicznych dla państw Unii Europejskiej (UE) lub ESA. Pojawiają się opinie, że UE powinna realizować podobny program, np. w ramach nadchodzącego „Horyzont 2020”.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z autorem artykułu za pomocą email: kontakt@kosmonauta.net.

(SSTL, UK SA)

Comments are closed.