Testy mechaniczne LADEE zakończone

0

Zakończone zostały testy mechaniczne amerykańskiej sondy LADEE, która orbitując wokół Księżyca zbierać będzie szczegółowe informacje o jego szczątkowej atmosferze, warunkach panujących przy powierzchni oraz wpływie różnych czynników środowiskowych na warstwę pyłu w nawierzchni.

 

Testy mechaniczne dotyczą odwzorowania warunków na jakie wystawiona będzie sonda LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) podczas fazy wynoszenia na orbitę Ziemi. Wiąże się to z wystawieniem sondy na dźwięki towarzyszące pracy rakiety, drganiom o różnych częstotliwościach, a także przyspieszeniom (zwłaszcza szarpnięciu podczas odseparowania od górnego stopnia rakiety).

Po odbyciu testów sonda LADEE została przetransportowana z powrotem do ośrodka Ames Research Center (NASA). Technicy zdemontowali następnie symulatory masy (transpondera i dwóch demonstracyjnych modułów komunikacji laserowej). Akcelerometry, wykorzystane w czasie testów mechanicznych, zastąpione zostały czujnikami temperatury, które użyte zostaną w kolejnej dużej serii testów – termiczno-próżniowych.

{module[346]}

W czasie testów termiczno-próżniowych sonda umieszczona zostanie w specjalnej klatce wewnątrz komory próżniowej. Przed testami powietrze z komory zostanie usunięte, a temperatura obniżona, co zasymuluje warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. W czasie testów ogrzewanie klatki będzie włączane i wyłączane, co odwzorowywać będzie efekt działania promieni słonecznych na pracującą na księżycowej orbicie sondę.

Start misji LADEE planowany jest na sierpień w tym roku.

(NASA)

Comments are closed.