Odszedł Paweł Maksym

0

Trzynastego lutego zupełnie niespodziewanie odszedł do nas Paweł Maksym – jeden z najbardziej znanych i aktywnych polskich astronomów amatorów.

Pawła poznałem pod koniec lat 90. XX wieku, na Ogólnopolskich Młodzieżowych Seminariach Astronomicznych. Już wtedy Paweł był „wschodzącą gwiazdą” astronomii – prowadził zaawansowane projekty obserwacyjne i zbierał naprawdę interesujące informacje. Był także osobą, z którą każdy mógł łatwo się zaprzyjaźnić.

Przez kolejne lata wiele osób obserwowało oraz uczestniczyło w projektach obserwacyjnych Pawła. Specjalizacją Pawła stały się zjawiska zakryciowe – w szczególności planetoidy przesłaniające gwiazdy. Przez kolejne lata obserwacje Pawła sięgały dalej i dalej. Pamiętam, gdy w 2005 roku na zlocie miłośników astronomii w Bieszczadach Paweł opowiadał o próbach wykrycia księżyców planetoid podczas zjawisk zakryciowych – dla mnie było to niesamowite, jak wiele informacji można zebrać z pozornie prostej obserwacji. Każdego roku Paweł organizował akcje obserwacyjne, które miały naprawdę wysoką jakość naukową. W ostatnich latach Paweł był zaangażowany w działalność obserwatorium astronomicznego w Bukowcu.

Trzynastego lutego tego roku, zupełnie niespodziewanie, Paweł odszedł od nas. Dla polskiej społeczności astronomicznej jest to szok i duża strata. Paweł odszedł od nas zdecydowanie zbyt szybko i jeszcze wiele mógł dokonać. Dlatego strata Pawła jest ogromna i nie do zastąpienia…

Comments are closed.